Poleciały już pierwsze kary za niezapłacony abonament RTV

Dodano: 12 listopada 2012, 9:15

Poczta ściga ludzi i firmy za zaległe płatności. W Szczecinie wydano już kilkadziesiąt egzekucji.

Co może Urząd Skarbowy

Zająć konto Kowalskiego, wejść na jego rentę lub emeryturę, a także zwrócić się do jego pracodawcy o zajęcie wynagrodzenia.

Na poczet należności może być też przeksięgowana nadpłata z tytułu rozliczenia podatku.

Jeśli ktoś nie pracuje ani nie dostaje świadczeń z ZUS, wówczas poborca podatkowy w miejscu zamieszkania dokonuje egzekucyjnego zajęcia mienia.

Pan Andrzej otrzymał powiadomienie z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, że za zaległy abonament, którego od pewnego czasu nie opłacał, musi uiścić nieco ponad tysiąc złotych.

– Premier mnie oszukał – mówi wściekły. – To przecież Donald Tusk namawiał Polaków do niepłacenia abonamentu twierdząc, że zostanie zniesiony, to i przestałem. I co teraz? Wyszedłem na frajera.

Może się odwołać od decyzji, jeśli w przesłanym wyliczeniu znalazły się jakieś nieprawidłowości. Oczywiście, namowy premiera nie będą brane pod uwagę. Jeśli odmówi, powiadomiony zostanie Urząd Skarbowy, pod który podlega i ten wyegzekwuje tę należność. A jeśli dalej będzie się wzbraniał, zrobi to komornik.

Kasa na realizację misji

Sprawa dotyczy coraz większej liczby osób w województwie, bo Poczta Polska w zawartej umowie z KRRiTV ma zapisane, że dostaje 6 proc. kwoty, którą pobierze za abonament. Szacowana wielkość zebranej w tym roku kwoty abonamentu ma być wyższa.

– Faktycznie wielkość tegorocznego abonamentu będzie wyższa od spodziewanych 470 milionów o 40 milionów złotych – mówi Monika Bąk, rzecznik KRRiTV. – Pieniądze trafią do mediów publicznych na realizację misji.

Poczta ma prawo ściągać opłaty z pięciu lat, starsze się przedawniają.

– Należności powinny być uregulowane w ciągu siedmiu dni po otrzymaniu wezwania – informuje Tomasz Borowski z biura prasowego Poczty Polskiej. – W przeciwnym razie Poczta skieruje sprawę do urzędu skarbowego, a ten ściągnie pieniądze.

Do szczecińskich urzędów skarbowych trafiło już kilkadziesiąt pierwszych tzw. tytułów wykonawczych.

– Głównie wobec firm, choć też są wobec osób prywatnych – mówi Bożena Korczyc, zastępca naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

W III US odnotowano około dziesięciu (też z przewagą firm), a w pierwszym, jeszcze ani jeden.

Czym kieruje się Poczta, wysyłając pismo do obywatela? Rejestracją odbiornika radiowo-telewizyjnego, który kupił i który – o czym wielu Polaków już zapomniało – ma obowiązek zarejestrować. Kara za nie zrobienie tego, to 555 zł. Tym samym ci, którzy nigdy nie przekazali na KRRiTV ani złotówki lub wyrejestrowali odbiornik, mogą spać spokojnie.

Policja ma ważniejsze sprawy na głowie

Co stanie się, gdy kontrola z Poczty zapuka do twoich drzwi i będzie chciała sprawdzić czy ma telewizor? Zdaniem policji, każdy ma prawo odmówić wpuszczenia takiej kontroli do domu. Musi to uczynić tylko, jeśli pocztowcom będzie towarzyszyć policjant. Póki co, policja ma ważniejsze sprawy na głowie, niż chodzenie po domach w towarzystwie pocztowców. Nie do tego została stworzona – usłyszeliśmy od funkcjonariuszy. d

Czytaj więcej o:
  • abonament rtv
  • poczta
  • policja
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Przeprawa w Świnoujściu coraz droższa

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy nasz region jest atrakcyjny dla turystów?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 178.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.