Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poleciały już pierwsze kary za niezapłacony abonament RTV

Redakcja
Poczta ściga ludzi i firmy za zaległe płatności. W Szczecinie wydano już kilkadziesiąt egzekucji.

Co może Urząd Skarbowy

Co może Urząd Skarbowy

Zająć konto Kowalskiego, wejść na jego rentę lub emeryturę, a także zwrócić się do jego pracodawcy o zajęcie wynagrodzenia.

Na poczet należności może być też przeksięgowana nadpłata z tytułu rozliczenia podatku.

Jeśli ktoś nie pracuje ani nie dostaje świadczeń z ZUS, wówczas poborca podatkowy w miejscu zamieszkania dokonuje egzekucyjnego zajęcia mienia.

Pan Andrzej otrzymał powiadomienie z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, że za zaległy abonament, którego od pewnego czasu nie opłacał, musi uiścić nieco ponad tysiąc złotych.

- Premier mnie oszukał - mówi wściekły. - To przecież Donald Tusk namawiał Polaków do niepłacenia abonamentu twierdząc, że zostanie zniesiony, to i przestałem. I co teraz? Wyszedłem na frajera.

Może się odwołać od decyzji, jeśli w przesłanym wyliczeniu znalazły się jakieś nieprawidłowości. Oczywiście, namowy premiera nie będą brane pod uwagę. Jeśli odmówi, powiadomiony zostanie Urząd Skarbowy, pod który podlega i ten wyegzekwuje tę należność. A jeśli dalej będzie się wzbraniał, zrobi to komornik.

Kasa na realizację misji

Sprawa dotyczy coraz większej liczby osób w województwie, bo Poczta Polska w zawartej umowie z KRRiTV ma zapisane, że dostaje 6 proc. kwoty, którą pobierze za abonament. Szacowana wielkość zebranej w tym roku kwoty abonamentu ma być wyższa.

- Faktycznie wielkość tegorocznego abonamentu będzie wyższa od spodziewanych 470 milionów o 40 milionów złotych - mówi Monika Bąk, rzecznik KRRiTV. - Pieniądze trafią do mediów publicznych na realizację misji.

Poczta ma prawo ściągać opłaty z pięciu lat, starsze się przedawniają.

- Należności powinny być uregulowane w ciągu siedmiu dni po otrzymaniu wezwania - informuje Tomasz Borowski z biura prasowego Poczty Polskiej. - W przeciwnym razie Poczta skieruje sprawę do urzędu skarbowego, a ten ściągnie pieniądze.

Do szczecińskich urzędów skarbowych trafiło już kilkadziesiąt pierwszych tzw. tytułów wykonawczych.

- Głównie wobec firm, choć też są wobec osób prywatnych - mówi Bożena Korczyc, zastępca naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

W III US odnotowano około dziesięciu (też z przewagą firm), a w pierwszym, jeszcze ani jeden.

Czym kieruje się Poczta, wysyłając pismo do obywatela? Rejestracją odbiornika radiowo-telewizyjnego, który kupił i który - o czym wielu Polaków już zapomniało - ma obowiązek zarejestrować. Kara za nie zrobienie tego, to 555 zł. Tym samym ci, którzy nigdy nie przekazali na KRRiTV ani złotówki lub wyrejestrowali odbiornik, mogą spać spokojnie.

Policja ma ważniejsze sprawy na głowie

Co stanie się, gdy kontrola z Poczty zapuka do twoich drzwi i będzie chciała sprawdzić czy ma telewizor? Zdaniem policji, każdy ma prawo odmówić wpuszczenia takiej kontroli do domu. Musi to uczynić tylko, jeśli pocztowcom będzie towarzyszyć policjant. Póki co, policja ma ważniejsze sprawy na głowie, niż chodzenie po domach w towarzystwie pocztowców. Nie do tego została stworzona - usłyszeliśmy od funkcjonariuszy. d

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński