Abonament RTV: Dwie kary czy abolicja?

Dodano: 27 września 2012, 8:30

Około trzech milionów Polaków dostało już wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu. Ale jest i dobra wiadomość.

Mam, ale nie używam

Argument, że ktoś posiada odbiornik ale go nie używa, nic nie daje. Trzeba płacić abonament bez względu na to, co zrobiliśmy z radiem lub telewizorem. A dlaczego? W ustawie o opłatach abonamentowych znajduje się jednoznaczny zapis na ten temat. - Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika - tłumaczy Elżbieta Woźniak z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeśli więc mamy zepsuty odbiornik, żeby nie uiszczać abonamentu, trzeba go wyrejestrować.

Przez Polskę przesuwa się fala straszenia Polaków, którzy nie płacą abonamentu radiowo - telewizyjnego. Poczta Polska wysyła pisma do tych, którzy zarejestrowali odbiornik po jego kupnie.

Kto może być ukarany?

Sprawa jest skomplikowana. Okazuje się, że są dwie "kary". Dla tych, którzy zarejestrowali zgodnie z prawem odbiornik i nie płacą abonamentu oraz dla tych, którzy nie zarejestrowali i też nie płacą.

- Osoby, które zarejestrował odbiornik i nie płacą abonamentu, zostaną ukarani 30 - krotną miesięczną opłatą abonamentową - tłumaczy Elżbieta Woźniak z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Natomiast w stosunku do osób, które nie zarejestrowały odbiornika i nie płacą abonamentu, nie ma mowy o karze jako takiej. Muszą one zapłacić zaległą należność za abonament od daty zakupu odbiornika plus odsetki.

Dyrektorzy izb skarbowych otrzymali wytyczne z Ministerstwa Finansów w sprawie przyspieszenia egzekucji abonamentu RTV. Jak nalicza się odsetki? To trochę skomplikowane.

- Odsetki liczone są podobnie jak w zaległości podatkowej - tłumaczy Anna Raca z Izby Skarbowej w Szczecinie. - To znaczy według następującego wzoru: liczba dni razy wielkość odsetek podzielone przez ilość dni w roku. Na dziś wielkość odsetek wynosi 14,5 proc.

Większość nie płaci

W naszym województwie płaci abonament jedynie nieco ponad 212 tys. osób i firm na ponad 706 tys., które powinny płacić. W Polsce spośród 6.964.516 abonentów powinno wnosić opłaty 4.589.461 (pozostali są zwolnieni, w tym emeryci). Z opłatami zalega 3.109.123 abonentów. Zaległości w opłatach wynoszą 2 miliardy 136 milionów 947 tysiące 421,27 zł.

Nowy projekt

Tu istotna uwaga - jak udowodnić, że ktoś posiada w domu odbiornik, a go nie zarejestrował? Teoretycznie inspektorzy Poczty Polskiej mogą zapukać do naszych drzwi, by sprawdzić, czy w mieszkaniu jest odbiornik. Właściciel mieszkania nie musi ich wpuścić. Wejść do mieszkania może tylko policja. Nawet grupy specjalne Urzędu Kontroli Skarbowej wchodzą do prywatnego mieszkania jedynie za zgodą prokuratora i - jak nam powiedziano - jedynie w przypadku przestępczości zorganizowanej. "Abonamentem nie zawracamy sobie głowy" - usłyszeliśmy.

Jest też w całym tym zawirowaniu z abonamentem dobra wiadomość. Politycy SLD kończą opracowywanie projektu ustawy o finansowaniu mediów publicznych, który zakłada likwidację abonamentu i abolicję dla dłużników. Przychylnie odnoszą się do niego politycy wszystkich ugrupowań.

- Chcemy, aby media były finansowane z budżetu - mówi Dariusz Joński, poseł SLD: - Więcej kosztuje ściganie ludzi za niepłacenie abonamentu, niż wynoszą realne wpływy z niego. Ludzie dostają powiadomienia, że mają płacić za pięć lat i jest rozpacz. Nie ma co się dziwić, że ludzie przestali uiszczać abonament skoro sam Donald Tusk namawiał ludzi do niepłacenia.

Projekt za kilka tygodni ma być złożony w Sejmie.

Czytaj więcej o:
  • abonament rtv
  • telewizja
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Volkswagen, a potem... Jakie auta kradną w Szczecinie?

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Bogdan Tomaszewski honorowym obywatelem Szczecina?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 904.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.