Abonament RTV: Dwie kary czy abolicja?

Dodano: 27 września 2012, 8:30

Około trzech milionów Polaków dostało już wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu. Ale jest i dobra wiadomość.
Abonament RTV: Dwie kary czy abolicja?
Przeczytaj więcej

Mam, ale nie używam

Argument, że ktoś posiada odbiornik ale go nie używa, nic nie daje. Trzeba płacić abonament bez względu na to, co zrobiliśmy z radiem lub telewizorem. A dlaczego? W ustawie o opłatach abonamentowych znajduje się jednoznaczny zapis na ten temat. - Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika - tłumaczy Elżbieta Woźniak z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeśli więc mamy zepsuty odbiornik, żeby nie uiszczać abonamentu, trzeba go wyrejestrować.

Przez Polskę przesuwa się fala straszenia Polaków, którzy nie płacą abonamentu radiowo - telewizyjnego. Poczta Polska wysyła pisma do tych, którzy zarejestrowali odbiornik po jego kupnie.

Kto może być ukarany?

Sprawa jest skomplikowana. Okazuje się, że są dwie "kary". Dla tych, którzy zarejestrowali zgodnie z prawem odbiornik i nie płacą abonamentu oraz dla tych, którzy nie zarejestrowali i też nie płacą.

- Osoby, które zarejestrował odbiornik i nie płacą abonamentu, zostaną ukarani 30 - krotną miesięczną opłatą abonamentową - tłumaczy Elżbieta Woźniak z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Natomiast w stosunku do osób, które nie zarejestrowały odbiornika i nie płacą abonamentu, nie ma mowy o karze jako takiej. Muszą one zapłacić zaległą należność za abonament od daty zakupu odbiornika plus odsetki.

Dyrektorzy izb skarbowych otrzymali wytyczne z Ministerstwa Finansów w sprawie przyspieszenia egzekucji abonamentu RTV. Jak nalicza się odsetki? To trochę skomplikowane.

- Odsetki liczone są podobnie jak w zaległości podatkowej - tłumaczy Anna Raca z Izby Skarbowej w Szczecinie. - To znaczy według następującego wzoru: liczba dni razy wielkość odsetek podzielone przez ilość dni w roku. Na dziś wielkość odsetek wynosi 14,5 proc.

Większość nie płaci

W naszym województwie płaci abonament jedynie nieco ponad 212 tys. osób i firm na ponad 706 tys., które powinny płacić. W Polsce spośród 6.964.516 abonentów powinno wnosić opłaty 4.589.461 (pozostali są zwolnieni, w tym emeryci). Z opłatami zalega 3.109.123 abonentów. Zaległości w opłatach wynoszą 2 miliardy 136 milionów 947 tysiące 421,27 zł.

Nowy projekt

Tu istotna uwaga - jak udowodnić, że ktoś posiada w domu odbiornik, a go nie zarejestrował? Teoretycznie inspektorzy Poczty Polskiej mogą zapukać do naszych drzwi, by sprawdzić, czy w mieszkaniu jest odbiornik. Właściciel mieszkania nie musi ich wpuścić. Wejść do mieszkania może tylko policja. Nawet grupy specjalne Urzędu Kontroli Skarbowej wchodzą do prywatnego mieszkania jedynie za zgodą prokuratora i - jak nam powiedziano - jedynie w przypadku przestępczości zorganizowanej. "Abonamentem nie zawracamy sobie głowy" - usłyszeliśmy.

Jest też w całym tym zawirowaniu z abonamentem dobra wiadomość. Politycy SLD kończą opracowywanie projektu ustawy o finansowaniu mediów publicznych, który zakłada likwidację abonamentu i abolicję dla dłużników. Przychylnie odnoszą się do niego politycy wszystkich ugrupowań.

- Chcemy, aby media były finansowane z budżetu - mówi Dariusz Joński, poseł SLD: - Więcej kosztuje ściganie ludzi za niepłacenie abonamentu, niż wynoszą realne wpływy z niego. Ludzie dostają powiadomienia, że mają płacić za pięć lat i jest rozpacz. Nie ma co się dziwić, że ludzie przestali uiszczać abonament skoro sam Donald Tusk namawiał ludzi do niepłacenia.

Projekt za kilka tygodni ma być złożony w Sejmie.

Czytaj więcej o:
  • abonament rtv
  • telewizja
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Volkswagen, a potem... Jakie auta kradną w Szczecinie?

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Bogdan Tomaszewski honorowym obywatelem Szczecina?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 904.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.