Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksmisje w Szczecinie. Wystraszeni dłużnicy płacą

mp
Zmasowany atak na niesolidnych lokatorów działa. Zaczynają płacić za mieszkania.

Co miesiąc na konto Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie przybywa ok. 400 tysięcy złotych. To zaległe rachunki największych dłużników. Do odzyskania jest 100 milionów złotych!

- Tyle wynoszą długi najemców wobec ZBilK - mówi Szymon Dominiak-Górski ze szczecińskiej lokalówki.

Dłużników wystraszyły nowe przepisy. Pozwalają szybko ich przenieść do pomieszkania tymczasowego, a potem do schroniska dla bezdomnych. Dłużnik nie musi się zgodzić na schronisko. Wtedy zostaje na ulicy.

W ciągu trzech miesięcy komornik przeprowadził już ponad 20 eksmisji. Docelowo może ich być nawet dwadzieścia miesięcznie. Do wykonania jest ponad 1100 wyroków eksmisyjnych. Władze ZBiLK szacują, że w ciągu roku eksmisja do jednego lokalu tymczasowego pozwoli odzyskać aż sześć lokali socjalnych.

Miasto przyszykowało 60 pomieszczeń tymczasowych w różnych częściach Szczecina. Warunkiem jest nie mniej niż 5 m kw. na osobę. Toaleta i woda może być na zewnątrz. Dłużnik może tu spędzić jedynie miesiąc.

Niedawno sześciu dłużników dobrowolnie oddało mieszkania, gdy okazało się, że nie płacili czynszu, a mieszkali w innych lokalach. Dłużnicy mają szansę uniknąć bezdomności jeśli zaczną spłacać dług lub go odpracują.

Cześć osób przestraszyła się widmem bezdomności i zaczęła płacić. Odzyskane lokale są najczęściej zdemolowane. ZBILK je remontuje i przekazuje do zamieszkania oczekującym w kolejce mieszkańcom. W kolejce czeka kilkanaście tysięcy osób. Remont zdewastowanego lokalu po niesolidnym dłużniku kosztuje ok. 20-30 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński