Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w odpadach. Za śmieci zapłacimy niesprawiedliwie

Redakcja
I w dodatku drożej. Zniżka tylko dla tych, którzy będą je ...
I w dodatku drożej. Zniżka tylko dla tych, którzy będą je ... Fot. Andrzej Szkocki
I w dodatku drożej. Zniżka tylko dla tych, którzy będą je segregować. Ale nikt nie ma pojęcia, jak zmiany wprowadzić w życie.

Mariusz Parkitny
[email protected]

A wprowadzić je trzeba pilnie, bo nakazują to nowe przepisy o gospodarce odpadami.

– Ale ustawa jest napisana fatalnie i cokolwiek postanowimy, to jakaś grupa mieszkańców będzie pokrzywdzona – mówił wczoraj Andrzej Grabiec, dyr. szczecińskiej komunalki.

I przyznaje, że wkrótce nasze rachunki za śmieci mogą wzrosnąć. – Jest to możliwe, ale na obniżkę nawet 30-procentową będą mogły liczyć osoby prowadzące selektywną zbiórkę śmieci – przewiduje.

Ale jak np. selektywną zbiórkę mają prowadzić mieszkańcy bloków, którzy śmieci wyrzucają zsypem? Nie wiadomo.

Takich pytań bez odpowiedzi jest o wiele więcej. Choćby to, kto ma pokrywać koszty zakupu pojemników na śmieci. Na pewno nie gmina, bo w nowej ustawie jej tego zakazano.

Jedną z najważniejszych kwestii do rozstrzygnięcia jest metoda naliczania opłat za wywóz śmieci. Od lipca właścicielem produkowanych przez nas odpadów będzie gmina. I to ona ustali cenę. Musi wybrać jeden z czterech wariantów naliczania opłat.

– Stawka może być ustalona albo proporcjonalnie do ilości osób w mieszkaniu, albo będzie zależeć od ilości zużytej wody, albo od powierzchni naszego mieszkania, czy wreszcie ustalenie jednolitej stawki dla wszystkich gospodarstw domowych. Każdy ten wariant ma swoje plusy, ale też wiele minusów – mówi Dorota Brzozowska, dyr. Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych szczecińskiego ratusza.

Gdy przyjąć wariant powierzchni mieszkania, to osoby posiadające większe lokale, płaciłyby więcej. To niesprawiedliwe dla samotnych osób zajmujących większe mieszkania, które przecież „produkują” mniej śmieci, niż duża rodzina w mniejszym lokalu. Podobne wątpliwości są w wariancie jednolitej stawki.

Bez względu na ilość osób w rodzinie, wszyscy płaciliby tyle samo za śmieci. Kolejna niesprawiedliwość. A jak ustalić, ile osób faktycznie mieszka pod jednym dachem, skoro za rok ma być zniesiony obowiązek meldunkowy?

– A może przyjąć wariant ze zużyciem wody? Ale w ustawie nie wyjaśniono, czy to ma być woda używana tylko celów gospodarczych w mieszkaniu, czy też woda do podlewania przydomowych ogródków. - Niestety nie mamy prawa wprowadzać żadnych zmian– dodaje dyr. Brzozowska.

Ostateczną decyzję o metodzie ustalania stawki za śmieci mają podjąć radni w październiku. Na razie trwają konsultacje, m.in. z zarządcami i właścicielami nieruchomości. Kolejne we wtorek. System musi zacząć działać 1 lipca 2013. Jeśli nie – będą kary.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto