Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posterunki policyjne do likwidacji. Aż 30 z 43?

mp
Reorganizacja lub likwidacja mogłaby objąć ok. 30 posterunków oraz zespołów dzielnicowych.
Reorganizacja lub likwidacja mogłaby objąć ok. 30 posterunków oraz zespołów dzielnicowych. archiwum
Takie plany ma ministerstwo spraw wewnętrznych. W zachodniopomorskim chciałoby zlikwidować 30 z 43. Pełna lista nie jest na razie znana, bo policja szykuje analizy.

Reforma zakłada, że policjanci ze zlikwidowanych jednostek zasilą patrole.
- Dlatego nie ma obaw, że pogorszy to bezpieczeństwo obywateli. Wręcz przeciwnie, policjantów na ulicach będzie więcej - zapewnia podkom. Przemysław Kimon z zachodniopomorskiej policji.

Reorganizacja lub likwidacja mogłaby objąć ok. 30 posterunków oraz zespołów dzielnicowych.

Reorganizacja może dotyczyć posterunków: Będzino, Krzęcin, Pełczyce, Recz, Wierzchowo, Stepnica, Przybiernów, Banie, Stare Czarnowo, Trzcińsko-Zdrój, Golczewo, Dziwnów, Dobra, Ińsko, Morzyczyn, Suchań, Chociwel, Biały Bór, Grzmiąca (rok 2014), Sławoborze, Człopa i Tuczno.
Likwidacji mogą ulec posterunki w Dziwnowie, Stepnicy, Golczewie, Dobrej.

Reforma może wejść w życie jeszcze w tym roku.

- Posterunki nie tworzą trzonu struktury organizacyjnej Policji, lecz jedynie stanowią jej niewielką część. Liczba policjantów pełniących w nich służbę nie przekracza 5000, nie odpowiada więc nawet 5% stanu etatowego całej formacji.

Podstawą systemu zapewniania bezpieczeństwa nie są więc posterunki, lecz jednostki Policji średniego szczebla, jak komendy powiatowe/miejskie oraz komisariaty - tłumaczy Michał Deskur, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Według niego funkcjonowanie jednostek Policji o najniższym stanie etatowym wiąże się z wieloma problemami organizacyjnymi i finansowymi. Najmniejsze posterunki nie mogą zapewnić całodobowej obsługi obywateli, nie są także w stanie zorganizować całodobowej służby patrolowej, nawet w postaci pojedynczego patrolu dwuosobowego, co ma bezpośredni wpływ na czas reakcji Policji na zgłoszenie o zdarzeniu.

- Funkcjonariusze pełniący służbę w tych jednostkach z reguły zajmują się wyłącznie obsługą najprostszych zdarzeń i zazwyczaj są w stanie załatwić jedynie część z tych spraw. W wielu przypadkach z powodu braku w posterunku wystarczającej liczby policjantów pełniących służbę interwencje przeprowadzane są przez policjantów z najbliższej komendy powiatowej bądź komisariatu. Ze względu na brak odpowiedniego wyposażenia, a także odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, bardziej skomplikowane działania z zasady wymagają zaangażowania się jednostki Policji wyższego szczebla - dodaje.

- Wzmocnienie komend powiatowych/miejskich oraz komisariatów kosztem nieefektywnych posterunków, a także przekształcenie części posterunków w komisariaty Policji ma na celu wyłącznie zwiększenie potencjału Policji do jeszcze lepszej dbałości o bezpieczeństwo społeczności lokalnych i jest efektem pogłębionych analiz w tym zakresie. Działania podejmowane obecnie przez Policję mają służyć poprawie jakości pracy Policji oraz zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa obywateli - zapewnia wiceminister. .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński