MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stepnica atrakcyjna niczym Laponia i Apeniny

AGNIESZKA TARCZYKOWSKA
Spełniło się marzenie członków Stepnickiej Organizacji Turystycznej "Nie tylko dla orłów". Tereny Zalewu Szczecińskiego, w tym Stepnica otrzymały nominację do Rewilding Europe.

Rewilding Europe

Rewilding Europe

To inicjatywa tak znanych organizacji, jak: WWF Holandii. Ludzie tworzący Rewilding chcą uczynić z Europy miejsce bliższe naturze, stworzyć o wiele więcej miejsca dla dzikiej przyrody, widząc w tym także rolę człowieka.

Eksperci uznali, że gmina to przyrodniczy diament na skalę europejską. - To wieści pokrzepiające serce i wieńczące nasze starania, by Stepnica stała się docenionym cudem natury. Cieszy nas ogromnie, że ktoś z zewnątrz ten fakt odkrył, bo my o wyjątkowości gminy jesteśmy przekonani od lat - zapewniają członkowie SOT.

- To było nasze marzenie i choć do pełni szczęścia jeszcze trochę brakuje, to jednak jesteśmy coraz bliżej uczestnictwa w programie Rewilding Europe. Do tej pory na mapie Europy jest tylko pięć miejsc objętych programem Rewilding Europe. Są to wybrane tereny Portugalii, Chorwacji, Rumunii oraz Wschodnie Karpaty w Polsce. - Znaleźć się wśród tych wybrańców nie jest łatwo - mówi Monika Moroń ze Stepnicy.

Najatrakcyjniejsza w Europie

Dzięki projektowi Stepnica ma szansę być uznaną za jedno z najatrakcyjniejszych, pod względem przyrodniczym, miejsc w Europie. Z tym wiąże się nie tylko prestiż, ale przede wszystkim korzyści materialne dla mieszkańców gminy, powiatu i regionu.

Kilka miesięcy temu niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe zaproponowała miłośnikom przyrody ze Stepnicy wspólne ubieganie się o tytuł cudu natury w międzynarodowym znaczeniu ("Głos" jako pierwszy pisał o tym w kwietniu).

Miłośnicy przyrody ze Stepnicy odwiedzili niemieckich ekologów w Berlinie, a niemiecki partner potwierdził zgłoszenie do międzynarodowego programu Rewilding Europe terenów po niemieckiej stronie Zalewu Szczecińskiego i obszaru gminy Stepnica jako jednego ekosystemu.

- Od tego czasu wspólnie ubiegamy się o umieszczenie nas na mapie unikatowych obszarów przyrodniczych Europy - tłumaczą miłośnicy przyrody SOT. - Czemu to tak ważne? Bo to wielka promocja regionu i ogromna szansa na rozwój gminy poprzez pozyskiwanie środków kierowanych głównie na ekoturystykę.

Korzyści dla miejscowych

Lokalna ludność, uczestnicząc w projekcie, czerpie korzyści przede wszystkim zarobkowe. Ludzie promują i sprzedają wytwory własnej produkcji, oferują swoją bazę turystyczną, atrakcje, które dla miejscowych są chlebem powszednim, a dla turysty rzeczą często egzotyczną. SOT, choć tak niewielka, została wybrana przez stronę niemiecką jako partner głównie dlatego, że jest osadzona w danym miejscu i reprezentowana przez ludzi stąd, z miejsca, które ubiega się o umieszczenie na mapie cudów przyrodniczych.

Duże szanse na zwycięstwo

Stepnica ma duże szanse znaleźć się w programie, głównie dlatego, że północna część Europy, na razie, nie posiada miejsc objętych programem. Rewilding Europe do 2020 roku planuje objąć milion hektarów, tworząc 10 unikatowych obszarów dzikiej przyrody o międzynarodowym znaczeniu.

Walory Stepnicy

Okazy zwierząt i roślin, jakie występują na naszych terenach to ewenement - uważa Monika Moroń. - Mało kto wie, że stepnickie lasy, łąki, czy wody zamieszkują bobry, jelenie szlachetne, łosie, największa populacja bielików w Europie, przechodnio wilki, a także bizony, koniki polskie czy orliki krzykliwe. Niewielu też wie, że to właśnie przez naszą gminę przebiega największy na tym kontynencie szlak migracyjny ptaków. Mamy u siebie dziewięć gatunków ptactwa z Polskiej Czerwonej Księgi i aż 25 gatunków umieszczonych w ptasiej dyrektywie unijnej, bo o niezliczonej ilości gatunków roślinności. 62 proc. gminy to Natura 2000, czyli mamy 18 tysięcy hektarów cudu przyrodniczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński