Historyczna pompa w al. Jana Pawła II została zmodernizowana

Dodano: 23 maja 2012, 12:15 Autor:

Zabytkowe pompy nadal są sprawne. Działa ich w Szczecinie jeszcze 27. Niedawno zmodernizowana została "berlinka" w alei Jana Pawła II.
Ekipa ZWiK montująca kolejną pompę po renowacji w alei Jana Pawła II. Koronę przytrzymuje Tomasz Brukała, na dole Maciej Waćkowski (kierownik ekipy), Waldemar Giemza i Maciej Bogdzia.

Ekipa ZWiK montująca kolejną pompę po renowacji w alei Jana Pawła II. Koronę przytrzymuje Tomasz Brukała, na dole Maciej Waćkowski (kierownik ekipy), Waldemar Giemza i Maciej Bogdzia. (fot. Andrzej Szkocki)

Pompy pochodzą z drugiej połowy XIX w. Wykonano je z żeliwa. Ważą około 300 kg. Zwane są wprawdzie "berlinkami", ale wyprodukowała je szczecińska firma F. Poepckego.

Niegdyś stało ich na ulicach miasta 70, ale po wojnie duża część z nich została zniszczona, jako niepotrzebne starocie. Szczególnie niszczono je w epoce gierkowskiej uznając, że pompa uliczna, to symbol zacofania.

Do dziś jednak z pozostałych mieszkańcy chętnie korzystają. Pompa czerpie jedynie podskórną wodę z głębokości 12-14 metrów, a więc raczej nie nadającą się do bezpośredniego picia.

W czasie wojny, gdy wodociągi były co rusz uszkadzane, uliczne pompy okazały się niezwykle przydatne. Podobnie jak w pierwszych latach po wojnie oraz w czasie awarii sieci miejskiej, co zdarzało się nader często w latach 60. i 70.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Jak oceniasz stan torowisk w Szczecinie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 705.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.