Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjny wynalazek szczecińskich naukowców

Andrzej Kus [email protected]
Proszek ProBioKap to wynalazek naukowców ZUT.
Proszek ProBioKap to wynalazek naukowców ZUT. www.sxc.hu
Naukowcy ZUT wynaleźli proszek, który w przyszłości ma wzbogacić produkty spożywcze o kwasy omega-3 oraz bakterie probiotyczne. - Będzie mógł być dodawany, jako przyprawa do potraw - przyznają.

- To przełomowy wynalazek nie tylko dla nas, ale przede wszystkim całego społeczeństwa - mówi kierownik badań prof. Artur Bartkowiak, szef Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

- Nasze badania trwają od dwóch lat. Myślimy nad dwojakim zastosowaniem tego proszku. Chcemy dostarczyć coś w rodzaju przyprawy, takich jak pieprz czy sól. Będzie mógł być dodawany do sałatek, czy sosów. Drugi sposób zastosowania to produkty mleczarskie. Będziemy weryfikować, czy uda się to wszystko poszerzyć o dodatkowe artykuły spożywcze.

Proszek ProBioKap posiada bakterie probiotyczne oraz kwasy omega-3. Naukowcy podkreślają, że nie należy go traktować jako leku. Można jednak go stosować przy profilaktyce zdrowotnej, również przy kuracjach antybiotykowych. Ma być wybawieniem dla tych, którzy nie przyswajają m.in. tranu, czy to w tabletkach, czy do picia. Będzie również dobrym rozwiązaniem dla dzieci, którzy na ogół nie przepadają za medykamentami.

Projekt naukowców z ZUT trwa od 2010 roku. Ma się zakończyć w roku 2013. Każdego dnia pracują co najmniej osiem godzin nad badaniem i udoskonalaniem wynalazku.

- Mamy już pewne produkty. Testujemy je teraz na przechowanie, na przeżywalność bakterii - kontynuuje dr inż. Alicja Tarnowiecka-Kuca. - Mamy pozytywne rezultaty, jednak z gratulacjami należy się wstrzymać do końca projektu.

Wtedy też zostanie ogłoszona oferta publiczna na sprzedaż patentu.
- Nie można jeszcze powiedzieć, jaki będzie koszt tego proszku. Najpierw trzeba zakończyć wszystkie badania i rozstrzygnąć sprawę patentu - podsumował profesor Bartkowiak.

W pracach nad proszkiem, oprócz naukowców z CBIMO uczestniczą specjaliści z Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii Stosowanej oraz Katedry Towaroznawstwa i Oceny Jakości ZUT. Budżet projektu to prawie 4,3 mln zł. Finansowanie w całości pochodzi z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński