Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowecześniejszy endoskop w Szczecinie. Lekarze widzą teraz jeszcze lepiej

Anna Folkman [email protected]
Prof. Piotr Milkiewicz, dr Anna Wiechowska-Kozłowska oraz pielęgniarka Marzena Adamska przeprowadzają badanie przy użyciu najnowocześniejszego aparatu u pacjenta z Wrocławia.
Prof. Piotr Milkiewicz, dr Anna Wiechowska-Kozłowska oraz pielęgniarka Marzena Adamska przeprowadzają badanie przy użyciu najnowocześniejszego aparatu u pacjenta z Wrocławia. Andrzej Szkocki
Szpital MSWiA w Szczecinie ma najwyższej klasy urządzenie do diagnostyki i leczenia chorób układu pokarmowego. Na badanie przyjeżdżają pacjenci z całej Polski.

- Urządzenie, to jeden z najnowocześniejszych aparatów endosonograficznych dostępnych na rynku - mówi dr Anna Wiechowska-Kozłowska, gastroenterolog ze szpitala MSWiA przy ul. Jagiellońskiej. - Aparat jest połączeniem endoskopu i najnowszej generacji aparatu ultrasonograficznego. Nasz ośrodek jest jednym z pierwszych w kraju wyposażonych w tej klasy aparat.

Endosonografia jest podobna do zwykłej endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego. Różnica polega na tym, że na końcu aparatu endoskopowego umieszczona jest głowica echoendoskopu, a obraz z niej widoczny jest na monitorze aparatu USG. Dzięki temu można oceniać narządy położone głębiej i wykonywać zabiegi pod kontrolą obrazu USG. Badanie zwykle jest dłuższe, a sam aparat mniej giętki i nieco grubszy od zwykłego gastroskopu, dlatego zabieg wykonuje się po podaniu środka znieczulającego, tak aby poprawić pacjentowi komfort badania.

Sprzęt pozwala na bardzo dokładną diagnostykę schorzeń przede wszystkim trzustki, ale również górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka czy dróg żółciowych. Badania z zastosowaniem endosonografii wykonuje się w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji już od kilku lat, łącznie to już ponad 3 tys. takich procedur.

- Tym niemniej właśnie pozyskane urządzenie otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości - dodaje dr Wierzchowska-Kozłowska. - Nowy aparat ma o wiele lepszą rozdzielczość, czyli jakość obrazu. W praktyce oznacza to zdecydowanie wyższą precyzję w określeniu typu zmiany chorobowej i wykonywaniu zabiegów pod kontrolą endosonografii, takich jak biopsje czy drenaże zbiorników płynowych.

Nowy aparat ma także dodatkowe opcje, które są dostępne jedynie w tym urządzeniu. To możliwość zastosowania środków kontrastujących i elastografii. Dzięki nim można lepiej ocenić charakter stwierdzanej zmiany, jej unaczynienie i stopień "twardości". To pomaga w odróżnieniu guzów nowotworowych od zmian łagodnych.

- Jest to metoda nowa i obiecująca, ale na tym etapie wynik takiego badania traktujemy jako pomocną informację a nie definitywne rozstrzygnięcie - zauważa prof. Piotr Milkiewicz z pracowni Endoskopii Diagnostycznej i Zabiegowej Szpitala MSWiA w Szczecinie.

Endoskopowe USG wciąż jest trudnodostępne w naszym kraju. Do Szczecina na badania i zabiegi endosonograficzne pacjenci kierowani są z różnych ośrodków w całej Polsce, co potwierdza prestiż i uznanie ośrodka stworzonego od podstaw przez dr Annę Wiechowską -Kozłowską w Szpitalu MSWiA. W maju specjaliści ze szpitala MSWiA organizują międzynarodową konferencję z prezentacją badań endosonograficznych. Nasze miasto odwiedzą wtedy czołowi eksperci ednoskopii w Polsce i jeden z najwybitniejszych endosonografistów w Europie, prof. Peter Vilmann z Kopenhagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński