Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smakołyki z europejskim certyfikatem

mdr
Twórcy miodów przelewickich, Ewa i Olgierd Kustocz w towarzystwie wicemarszałka, Jana Krawczuka.
Twórcy miodów przelewickich, Ewa i Olgierd Kustocz w towarzystwie wicemarszałka, Jana Krawczuka. Fot. Marek Rudnicki
Cztery nowe produkty z regionu Pomorza Zachodniego otrzymały europejskie certyfikaty dziedzictwa kulinarnego, a dwa zostały wpisane przez ministra rolnictwa na listę produktów regionalnych województwa. Uroczystość odbyła się w Hotelu Park w Szczecinie.

- Satysfakcja jest ogromna - przyznaje Jan Kołosowski z pasieki Medus, którego miody zdobyły europejski certyfikat. - Miody Puszczy Barlineckiej są już rozpoznawalne nawet poza granicami Polski. Nie znaczy to, że zaczniemy je produkować na skalę masową, ale cieszy, gdy na różnego rodzaju targach widząc nas pytają, czy przywieźliśmy nasze miody.

Pasieka liczy 100 rodzin pszczelich, które średnio rocznie produkują około 4 ton miodu różnego rodzaju.

- To miód nie oszukiwany, ale ten prawdziwy, robiony tradycyjnie od wielu lat i bez żadnych sztucznych dodatków - dodaje Maria Kołosowska. - Stosujemy, przykładowo, kremowanie ręczne, a nie mechaniczne.

Kolejny certyfikat przypadł gospodarstwu agroturystycznemu Kazimiery Kula z Nowego Koprzywna w gminie Barlinek. To tu produkowany jest znany z wielu nagród tradycyjny Chleb Koprzywieński, produkowany tradycyjnymi metodami już od pod ponad 50 lat.

- Cieszę się, że już drugie pokolenie produkuje te słynne pierniki - mówił wicemarszałek Jan Krawczuk wręczając certyfikat firmie Tast Jana Tabińskiego, znanej m.in. z produkcji Pierników Szczecińskich.

Czwarty certyfikat przyznano Park Hotelowi znanemu z wielu tradycyjnych potraw. To między innymi tu przyrządzany dzik w sosie własnym otrzymała nagrodę Perła 2011.

Na listę produktów regionalnych wpisana została Kiszka Szwedzka produkowana w małej wsi Szwecja leżącej niedaleko Wałcza. produkuje ją Koło Gospodyń Wiejskich, której przewodzi Agnieszka Cybulska. Kiszka produkowana jest tu od 1944 r. Drugim produktem, który wpisano na listę, są Miody Przelewickie, które produkują Ewa i Olgierd Kustosz.

Koło Gospodyń Wiejskich ze Szwecjii i ich Szwedzka Kiszka.
Koło Gospodyń Wiejskich ze Szwecjii i ich Szwedzka Kiszka. Fot. Marek Rudnicki

Twórcy miodów przelewickich, Ewa i Olgierd Kustocz w towarzystwie wicemarszałka, Jana Krawczuka.
(fot. Fot. Marek Rudnicki)

Koło Gospodyń Wiejskich ze Szwecjii i ich Szwedzka Kiszka.
(fot. Fot. Marek Rudnicki)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński