Będą liczyć wilki w zachodniopomorskim

Dodano: 27 stycznia 2012, 7:15

Na Pomorzu Zachodnim rusza program monitoringu wilków. Trwają szkolenia m.in. leśników, jak tropić wilki. Wszystko po to, by ustalić m.in. ich liczbę w regionie.

Jak poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, Agata Suchta, pracownicy regionalnej dyrekcji i leśnicy pod nadzorem ekspertów krajowych uczą się, jak tropić wilki. Do tej pory odbyły się dwa szkolenia warsztatowe, z udziałem specjalistów, w tym z Instytutu Badania Ssaków w Białowieży i ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk”.

"Szkolenia są pierwszym etapem zaplanowanej kampanii, która ma ocenić liczbę wilków w województwie zachodniopomorskim oraz rozpropagować informacje o wilku wśród ogółu społeczeństwa. Zaplanowana na drugą połowę tego roku konferencja będzie podsumowaniem akcji liczenia wilków" - powiedziała Suchta.

Szkolenia to część teoretyczna i praktyczna. Ich uczestnicy w lesie uczą się, jak np. rozpoznać ślady wilka. Uczą się też, jak odróżnić wycie wilka od wycia psa.

Oprócz wycia obecność wilków można poznać po tropach i śladach pozostawionych przez zwierzę na śniegu czy piasku. Do śladów zalicza się odchody, w których znajdują się resztki niestrawionych sierści i kości ofiar. Na terytorium wilków można znaleźć resztki ofiar tj. kości, racice, skóry itp. Wilki również często znaczą swoje terytorium poprzez drapanie.

Wilki w odróżnieniu od psów zawsze pozostawiają trop w linii prostej, tak zwane sznurowanie. Wataha idąca truchtem pozostawia z reguły jeden ślad, gdyż poszczególne osobniki stąpają trop w trop.

Wilk może przebyć 40–70 km dziennie, ale znane są wypadki, gdy zwierzę w ciągu doby przebyło 160 km. Przez krótki czas może utrzymać prędkość do 60 km/h.

Suchta zaapelowała, by wszyscy, którzy posiadają jakiekolwiek informacje na temat występowania wilków w regionie, informowali o tym Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Przypomniała, że za szkody wyrządzone przez ten gatunek przysługuje odszkodowanie.

Wilk podlega ścisłej ochronie gatunkowej i zgodnie z prawem na jego fotografowanie, filmowanie i obserwacje mogące powodować niepokojenie zwierząt należy mieć zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a na chwytanie, np. w celu obrożowania, wymagana jest zgoda Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

W grudniu ub.r. w Zachodniopomorskiem dwóch belgijskich myśliwych podczas zorganizowanego polowania odstrzeliło dwa dorosłe wilki. Wówczas Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska informowała, że według jej szacunków na Pomorzu Zachodnim są jedynie trzy watahy wilków liczące po 5-6 sztuk. Myśliwi usłyszeli zarzuty spowodowania istotnej szkody w przyrodzie, za co grozi im do dwóch lat więzienia.

W 2012 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie przeprowadzi również kampanię dla rolników, z obszarów występowania wilków, informującą o metodach zabezpieczenia zwierząt gospodarskich przed wilkami.

Wilk jest bardzo rzadkim gatunkiem w Europie, podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Przy odpowiednich metodach zapobiegawczych nie jest w stanie zagrozić ludziom i ich dobytkowi. Za szkody wyrządzone przez ten gatunek przysługuje odszkodowanie. (PAP)

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • wilki
  • zachodniopomorskie
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Cztery osoby zatrute tlenkiem węgla trafiły do szpitala

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy promocja polskiego wybrzeża w kraju do dobry pomysł?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 208.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.