Atak lewicy na katedrę wygrany. Księża zapłacą podatek vat

Dodano: 6 grudnia 2011, 22:00 Autor:

1,5 zł trzeba zapłacić za godzinne parkowanie na przykościelnym parkingu. Dzisiaj ogłoszono wyniki rozmów w tej sprawie.
Ostatnie uzgodnienia przed ogłoszeniem wspólnego oświadczenia dla mediów. Po lewej ks. Maciej Pliszka, w głębi Tomasz Dalski i po prawej, Ewa Mielczarek.

Ostatnie uzgodnienia przed ogłoszeniem wspólnego oświadczenia dla mediów. Po lewej ks. Maciej Pliszka, w głębi Tomasz Dalski i po prawej, Ewa Mielczarek. (fot. Fot. Andrzej Szkocki)

Zawarcie porozumienie pomiędzy księżmi a działaczami lewicowymi poprzedziły protesty. Pierwszy zgromadził pod katedrą (30 listopada) członków Ogólnopolskiego Ruchu Ateistyczno-Lewicowego oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów. W kilka dni później zorganizowano kolejny. Potem przyszła propozycja rozmów ze strony duchownych. Chodziło m.in. o odparcie najpoważniejszego zarzutu: że działający przed katedrą płatny parking jest nielegalny.

Wczoraj ogłoszono wyniki wspólnych ustaleń.

- Wyjaśniliśmy kilka spraw, doprowadzając do zmiany formy płatności za parking - mówi Tomasz Dalski, przewodniczący Ogólnopolskiego Ruchu Ateistyczno-Lewicowego.

Przed tym za korzystanie z parkingu przy katedrze płaciło się złotówkę za godzinny postój. Obecnie jest to 1,5 zł.

- Doprowadziliśmy do tego, że katedra wprowadziła normalne opłaty, odprowadzając z zysku podatek - 23 proc. vat, jak każdy inny przedsiębiorca.

- Nadal uważamy, że poprzednia forma opłat była zwyczajowo możliwa, legalna, ale skoro wywoływała aż takie emocje, zmieniliśmy ją na bilety - mówi ksiądz Maciej Pliszka, administrator parafii ds. finansowo-inwestycyjnych, prezbiter katechumenatu. - Udało nam się porozumieć, jak człowiek z człowiekiem. Można było od razu zwrócić się do nas z pytaniami, a nie organizować demonstrację. Chętnie byśmy odpowiedzieli na pytania.

Miesięczny dochód parafii ze sprzedawanych biletów, to około 4 tys. zł minus VAT. Na parkingu mieści się około 70 samochodów. Dla porównania roczny budżet parafii, to około 800 tys. zł, z czego z "tacy" zbiera się tylko połowę tej kwoty. Parafia przykatedralna jest jedną z nielicznych, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Czytaj więcej o:
  • ateiści
  • Ewa Milczarek
  • katedra
  • ksiądz Pliszka
  • lewica
  • protest
  • Szczecin
  • Tomasz Dalski
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Na choince przed urzędem zaświeciło 7 tys. światełek [wideo]

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Co sądzisz o robotach drogowych w Szczecinie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 2132.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.