Najniższy Polak mieszka w Szczecinie. Zobacz inne rekordy

Dodano: 10 listopada 2011, 8:30 Autor:

W najnowszej edycji Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości znalazło się aż 21 rekordów z Zachodniopomorskiego.
Najniższy Polak mieszka w Szczecinie. Zobacz inne rekordy

(fot. Andrzej Szkocki)

Największa wyspa i zatoka, najdłuższy szalik i choinkowy łańcuch a także najdalej wysunięty na zachód punkt Polski. Takimi rekordami może pochwalić się Zachodniopomorskie.

Wyniki opublikowała Polska Księga Rekordów i Osobliwości. To jedyna tego typu publikacja w Polsce, nazywana przez niektórych Polskim Guinessem. W gronie rekordzistów znaleźli się także bohaterowie naszych publikacji. Barbara Mosler z Trzebiatowa zasłynęła tym, że jako jedyna Polka nauczyła się na pamięć "Pana Tadeusza”. Narodową epopeję wykuła na blachę w ciągu dwóch lat.

– Miałam wtedy 45 lat. Synowie wyszli już z domu w świat, a ja całe popołudnia spędzałam w ogrodzie. Właśnie wtedy podczas pielenia grządek uczyłam się pierwszych wersów utworu. Do dziś bez problemu potrafię odtworzyć każde słowo – zapewnia nasza bohaterka.

Aby dostać się do księgi rekordów musiała przejść trudny egzamin. W obecności kontrolerów na wyrywki wyrecytować fragmenty mickiewiczowskiego dzieła. Inne kryteria musiał spełnić szczecinianin Damian Rodak. Ma 106 centymetrów wzrostu. To - według księgi - najniższy człowiek w Polsce.

– Urodziłem się z chorobą, która spowodowała niedowład kończyn. Po prostu któregoś dnia ręce i nogi przestały rosnąć – opowiada pan Damian. Twierdzi, że już dawno pogodził się z chorobą. Dlatego bez problemu zgodził się na wpis do nietypowej księgi. Jego wzrost potwierdziły badania lekarskie.

– To trochę dziwne otrzymać miano najniższego Polaka. Ale nie ukrywam, że dzięki temu czuję się trochę wyróżniony – dodaje z dumą.

Na honorowej liście znalazł się Aleksander Doba z Polic. Znany podróżnik trafił na listę po tym, jak w ciągu 99 dni kajakiem przepłynął Atlantyk. Innymi umiejętnościami pochwalić się może Waldemar Boczar ze Szczecina. Mężczyzna to prawdziwy człowiek – magnes. Jego fenomen polega na tym, że emitujące tajemnicze fale ciało przyciąga metal, drewno, szkło a nawet pozbawione opakowań artykuły spożywcze.

W księdze znalazły się także inne osobliwe popisy. Jednym z nich był rozegrany w Szczecinie mecz, w którym to siedemnastoletni Włodzimierz Lubański wyszedł na boisko jako najmłodszy piłkarz. Księga rekordów upamiętniła także tragiczne wydarzenia regionu. Przypomniano w niej największą w Polsce katastrofy tramwajową i samolotową. W 1967 roku w Szczecinie pod wywróconymi wagonami tramwaju zginęło 15 osób a 42 zostały ciężko ranne.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Zobacz program Święta Niepodległości w Szczecinie

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Co sądzisz o robotach drogowych w Szczecinie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 2132.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.