Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stocznia Szczecińska - zmiana za 67 mln euro [wideo, zdjęcia]

Redakcja
Działalność przemysłowa w stoczni zostanie utrzymana, a tereny postoczniowe otrzymają szereg nowych funkcji - wynika z planów jakie zaprezentował w czwartek w Szczecinie Wojciech Bańkowski, prezes Towarzystwa Finansowego Silesia.
Rewitalizacja stoczni w Szczecinie - projekty

Rewitalizacja stoczni w Szczecinie - projekty

Koncepcja przewiduje, że oprócz tradycyjnej działalności związanej z budową statków, na terenie dawnej stoczni powstaną także: marina, centrum wystawiennicze, inkubator przedsiębiorczości, park technologiczny oraz sektor przeznaczony dla przemysłu lekkiego. Inwestycja jest wyceniania na 67 mln euro i ma powstawać w etapach do 2021 roku. Koncepcja od września jest konsultowana w Urzędzie Miejskim w Szczecinie.

Koncepcja zaprezentowana przez TF Silesia przewiduje wykorzystanie w inwestycji już istniejącej stoczniowej infrastruktury. W projekcie rewitalizacji naturalne jest zachowanie stoczni budującej specjalistyczne statki oraz poszerzenie jej o bazę remontową dla jednostek z całego świata.

Charakterystycznym punktem inwestycji jest utworzenie centrum wystawienniczego połączonego z mariną. Będzie to konkurencyjny i unikalny produkt w skali całego regionu. Jednym z głównym założeń projektu jest zachowanie charakteru lokalnej architektury, tak aby część postoczniowa była spójną z pozostałymi częściami miasta dzielnicą Szczecina.

- Projekt zagospodarowania terenów postoczniowych to obecnie najważniejszy projekt inwestycyjny w Szczecinie. Kładziemy silny nacisk na podniesienie atrakcyjności terenów stoczniowych oraz wygenerowanie nowych miejsc pracy. Zgodnie z założoną przez nas koncepcją pracę we wszystkich planowanych częściach na terenach postoczniowych będzie mogło znaleźć 6,5 tys. osób. - mówi Wojciech Bańkowski, prezes Towarzystwa Finansowego Silesia.

Projekt rewitalizacji terenów postoczniowych w Szczecinie opracowało TF Silesia przy współpracy z międzynarodową firmą doradczą DTZ specjalizującą się w nieruchomościach oraz uznanym biurem architektonicznym Chapman Taylor. Koncepcja odpowiada na potrzeby miasta oraz wychodzi naprzeciw firmom, które poszukują atrakcyjnego miejsca do rozwijania własnej działalności.

Projekt zakłada zbudowanie na terenie dawnej stoczni nowych obiektów dla przemysłu, biznesu oraz usług. Stocznia to także ważne historycznie miejsce dlatego w miejscu dawnej świetlicy powstanie multimedialna sala pamięci przypominająca o podpisaniu w tym miejscu porozumień między władzą a strajkującymi 1980 roku.

W skład inwestycji terenów postoczniowych mają wejść:
- produkcja stoczniowa,
- produkcja przemysłowa lekka,
- park technologiczny,
- centrum dydaktyczne,
- inkubator przedsiębiorczości,
- marina,
- Izba Pamięci,
- biura i lofty biurowe,
- park handlowy.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut badania opinii Homo Homini we wrześniu br. na reprezentatywnej grupie tysiąca mieszkańców miasta, 74 proc. szczecinian jest przekonanych, że nowe propozycje zagospodarowania terenów stoczniowych są dużą szansą dla rozwoju miasta.

Aż 83 proc. ankietowanych chce, żeby na terenie stoczni była kontynuowana produkcja statków, z kolei 68 proc. pytanych szczecinian twierdzi, że potencjał tkwiący w terenach stoczniowych powinien być wykorzystany do stworzenia bazy dla firm przemysłowych. 63 proc. badanych chce, żeby na terenie inwestycji znalazła się sala pamięci o wydarzeniach w stoczni w 1980 roku. Za powstaniem inkubatora biznesu jest 67 proc. szczecinian, a za mariną i centrum wystawienniczym 61 proc.

Rozpoczęcie pierwszego etapu inwestycji przewidziane jest na rok 2012, realizację poprzedzą konsultacje z Urzędem Miasta w Szczecinie. Makieta, prezentująca założenia rewitalizacji, terenów stoczniowych będzie dostepna dla wszystkich mieszkańców miasta w Urzędzie Miejskim w Szczecinie od 14 października do końca stycznia 2012 roku.

TF Silesia

Towarzystwo Finansowe Silesia Sp. z o.o. jest spółką, która specjalizuje się we wspieraniu przedsiębiorstw przemysłowych w odbudowie ich pozycji rynkowej. Dotychczas najważniejszym obszarem działania TFS było skuteczne przeprowadzanie przez okres kryzysu polskich spółek przemysłu ciężkiego i hutnictwa (KolTram, Walcownia Rur Andrzej, Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, Huta Katowice).

TFS dysponuje środkami finansowymi, które służą rewitalizacji i finansowaniu znajdujących się w trudnej sytuacji przedsiębiorstw. Jednym z kluczowych projektów TF Silesia jest rewitalizacja terenów Stoczni Szczecińskiej.

TFS przejęło tereny stoczni w listopadzie 2010 roku. W skład nabytego majątku weszły: pochylnia Wulkan, pochylnia Odra, dział prefabrykacji, malarnia. W marcu 2011 roku TFS przejęło zarządzanie nabytym terenem i zaczęło podpisywać umowy z dzierżawcami. Po trzech miesiącach tereny stoczniowe przestały przynosić straty, a w wydzierżawionych przestrzeniach odbywa się produkcja przemysłowa. W lipcu 2011 roku TFS zakończyło konsultacje z doradcami dotyczące zagospodarowania terenów stoczniowych.

Chapman Taylor

Chapman Taylor jest międzynarodową firmą architektów, planistów i projektantów założoną ponad 50 lat temu, posiadającą obecnie 16 biur na całym świecie. Portfolio Chapman Taylor zawiera prestiżowe obiekty biurowe, mieszkaniowe, hotelowe zlokalizowane na nabrzeżu rzeki, morza czy jeziora.

Firma jest liderem w dziedzinie regeneracji tkanki miejskiej. Do najciekawszych projektów obiektów położonych na nabrzeżach należą: Liverpool Waters, Glasgow Harbour, Salfor Quays w Manchesterze, Prague Marina w czeskiej Pradze, Wyspa Spichrzów w Gdańsku.

Przez ostatnie ponad 50 lat Chapman Taylor zdobył ponad 100 nagród za projekty obiektów komercyjnych i restrukturyzacji obszarów poprzemysłowych, przyznanych przez międzynarodowe środowisko profesjonalistów; niejednokrotnie za obiekty, które stanowiły motor regeneracji urbanistycznej i lokalnej ekonomii.

DTZ

DTZ jest międzynarodowym doradcą z zakresu nieruchomości, posiadającym biura zlokalizowane w 145 miastach w 43 krajach. Firma działa na rzecz inwestorów, instytucji finansowych, firm - właścicieli i najemców nieruchomości, a także instytucji rządowych
i samorządowych. Firma świadczy usługi z zakresu:
- doradztwa strategicznego,
- doradztwa inwestycyjnego,
- doradztwa inwestycyjno-budowlanego,
- pozyskiwania gruntów,
- wycen nieruchomości,
- pośrednictwa w wynajmie powierzchni biurowych, handlowych
i magazynowych,
- zarządzania nieruchomościami,
- doradztwa hotelowego,
- badań rynkowych.
Korzenie przedsiębiorstwa sięgają 1784 roku, kiedy została utworzona w Wielkiej Brytanii spółka, która wraz z przemianami własnościowo-prawnymi i systematycznym zwiększaniem skali działania przekształciła się w firmę DTZ. W Polsce firma DTZ obecna jest od 1994 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński