Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zakażonych wirusem HIV: Kochajmy się bezpiecznie

Anna Folkman [email protected]
Podczas akcji profilaktycznych związanych z HIV/AIDS wolontariusze uczą młodzież, jak prawidłowo zakładać prezerwatywę. Używanie jej podczas seksu to podstawa. Wiele osób nawet nie wie, że jest zakażonych.
Podczas akcji profilaktycznych związanych z HIV/AIDS wolontariusze uczą młodzież, jak prawidłowo zakładać prezerwatywę. Używanie jej podczas seksu to podstawa. Wiele osób nawet nie wie, że jest zakażonych. Marcin Bielecki
W ciągu ostatnich pięciu miesięcy w naszym regionie wykryto trzy razy więcej zakażeń wirusem HIV niż zazwyczaj. Większość zakażonych osób pochodzi z małych miejscowości i o chorobie dowiedziała się przypadkiem.

- Niepokoimy się wzrostem zakażeń - mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska, kierownik Regionalnej Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie. - Nasz anonimowy punkt badań działa sześć lat. Do tej pory nigdy nie mieliśmy jedenastu ujawnionych zakażeń tylko w ciągu kilku miesięcy. Rocznie bywały zaledwie trzy!

Wśród tych, u których wykryto ostatnio HIV, są osoby od 19 do 60 roku życia. O zakażeniu dowiedziały się, kiedy wykonały profilaktyczne badania. Nie spodziewały się wyniku. Jedna z kobiet przyszła na test przy okazji, by dotrzymać towarzystwa koleżance. Był też 19-latek, który współżył z mężczyzną bez zabezpieczenia.

- Wiadomość o zakażeniu przyjmowana jest jak życiowa tragedia - dodaje Kłys-Rachwalska. - Dlatego u nas taka osoba otrzymuje pomoc, rozmawia z wolontariuszami, którzy starają się wyjaśnić, że z HIV można żyć. Tylko tego życia trzeba się nauczyć. Ofiarowujemy zrozumienie, serdeczność i wiedzę. Jesteśmy z pacjentem w stałym kontakcie, nawet po godzinach. Do nas kierowane są także osoby z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które oddały krew, ale odrzucono je jako dawców z uwagi na wykryte zakażenie.

Do dziewięciu na dziesięć zakażeń dochodzi przez ryzykowne zachowania seksualne. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że zawsze w takich kontaktach trzeba używać prezerwatywy. Trudno to zmienić.

- Głównym problemem wciąż jest brak profilaktyki związanej z HIV/AIDS w Polsce. Przyczyną są fundusze - mówi Justyna Bągorska, przewodnicząca Stowarzyszenia Wolontariuszy "DADU". - W tym roku nie ma nawet na to pieniędzy z Krajowego Centrum ds. AIDS. Mimo to prowadzimy działania we własnym zakresie, na jakie możemy sobie pozwolić. Korzystamy z pomocy Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta. Wchodzimy do agencji towarzyskich, klubów gejowskich, organizujemy akcje, spotykamy się z młodzieżą. Ludzie stale myślą, że problem ich nie dotyczy, wyolbrzymiają pojęcie o osobie zakażonej, jako o człowieku, który odstrasza wyglądem, jest narkomanem czy homoseksualistą. Tymczasem zakażają się zwykli ludzie, którzy pracują, dbają o siebie, mają rodzinę i zdarza im się zmieniać partnerów seksualnych.

Ile osób jest zakażonych?
W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie od 1997 roku ujawniono ponad 900 zakażeń HIV. Statystyki mówią o ich ciągłym wzroście. W Polsce jest około 13 tys. osób żyjących z HIV, jednak są to tylko dane oficjalne. Prawdziwa liczba może być nawet trzy razy większa, bo wciąż dużo jest osób, które nie wiedzą o zakażeniu.

Tu można się przebadać
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) - przy al. Wojska Polskiego 160 czynny w poniedziałki i środy w godz.15.15- 19.15 oraz w piątki w godz.15.15-17.15. Poradnia przy ul. Broniewskiego 12 - czwartki od godz. 15-18.

Zadzwoń, zapytaj
Przy Stowarzyszeniu wolontariuszy "DA DU" w Szczecinie działa Telefon Zaufania. Wystarczy wykręcić 91 45 42 450 (poniedziałki i czwartki 16-18). Pomogą w każdej sprawie związanej z HIV/AIDS.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński