Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Morskie w Szczecinie: Nagrodzone projekty

Marek Rudnicki
Ten projekt spodobał się nam, ale nie znalazł uznania w oczach komisji.
Ten projekt spodobał się nam, ale nie znalazł uznania w oczach komisji. Fot. Andrzej Szkocki
Po niemal pół wieku od likwidacji Muzeum Morskiego w Szczecinie doczekaliśmy się projektu budowy nowego. Dzisiaj pokazano 86 prac, które wpłynęły na konkurs. Wygrała warszawska firma Płaskowicki & Partnerzy Architekci.
Zwycieski projekt warszawskiego architekta Piotra Plaskowickiego

Wyróżnione prace w konkursie "Muzeum Morskie - centrum nauki".

Takich tłumów, jakie zgromadził pokaz projektów Muzeum Morskiego, dawno w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego nie widziano. Świadczy to o tym, jak szczecinianie zainteresowani są przyszłym obiektem. Niestety, w przeciwieństwie do nich nie pojawił się ani prezydent miasta, ani marszałek.

Zwyciężył warszawskiej pracowni architekta Piotra Płaskowieckiego. Bryła jako żywo kojarzy się z wyrzuconą na skały Arką Noego. Robi wrażenie na tle innych.

- Aż prosi się, by na jego płaskim dachu usytuowano płytki jeziorko. Pokaże element dynamiki fal i będzie zgodne z założeniem, że muzeum ma być też centrum nauki - mówi Zbigniew Zbroja, znany szczeciński żeglarz.

- Spokojnie, to dopiero koncepcja, na której nie pokazano wielu szczegółów - uspokaja Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, które prowadzi inwestycję.

Do konkursu sąd konkursowy wpłynęło 206 wniosków. Do uczestnictwa zakwalifikowano 174 pracownie. Przysłano 86 prac. Przyznano pierwszą i drugą nagrodę główną oraz dwie równorzędne nagrody trzecie, dwie drugie oraz trzy wyróżnienia honorowe.

- Zwycięski projekt, to rzeźbiarska odpowiedź na oczekiwania - komentował wynik przewodniczący sądu konkursowego, arch. Bohdan Paczkowski. - To kompozycja o silnym wyrazie, wyrazista ikona wschodniego brzegu Odry.

Komisja dobrze oceniła też projekt architektów z Bytomia, którzy cały obiekt nowatorsko otoczyli kurtyną wodną. Sporo uznania zdobył też projekt szczecińskich architektów, Szymona i Ireneusza Lech za "kształt rzeźbiarski".

Muzeum ma kosztować około 40 mln zł, z czego 75 proc, kwoty pochodzić będzie z pieniędzy unijnych. Powinno zostać zrealizowane do 2013 r. Istnieje zagrożenie, że termin nie zostanie dotrzymany, a wówczas pieniądze mogą przepaść. Miesiąc temu Urząd Marszałkowski wpisał nawet muzeum na listę inwestycji zagrożonych.

- Około dwóch tygodni zajmą mi rozmowy z pracownią architektoniczną i negocjacje, czy zdążą - mówi powściągliwie dyrektor Karwowski. - Niezbędne procedury trwają długo, ale jestem dobrej myśli.
Pytany o zagrożenia marszałek Olgierd Geblewicz nie wyklucza, że inwestycja jednak zmieści się w czasie. Przyznaje, podobnie jak dyrektor, że procedury mogą stanowić duże zagrożenie dla inwestycji.

Zapewnia jednak:

- Muzeum powstanie, jeśli nie w tym okresie rozliczeniowym, to w następnym. Nie ma już odwrotu od tej inwestycji.

W skład komisji konkursowej weszli: architekci Bogdan Paczkowski, Jakub Dąbrowski, Antoni Domicz, Henryk Łaguna, Jan Tarczyński, Wojciech Bal, Ewa Nosek, Ewa Rzymska-Satkiewicz, Maciej Gardiasz, dyrektor Muzeum Narodowego Lech Karwowski i dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzy Litwin.

Drugie miejsce. Według komisji ten projekt z Gdańska  odznaczał się "piękną elegancją".
Drugie miejsce. Według komisji ten projekt z Gdańska odznaczał się "piękną elegancją". Fot. Andrzej Szkocki

Nagrodzony projekt
(fot. Andrzej Szkocki)

Ten projekt spodobał się nam, ale nie znalazł uznania w oczach komisji.
Ten projekt spodobał się nam, ale nie znalazł uznania w oczach komisji. Fot. Andrzej Szkocki

Drugie miejsce. Według komisji ten projekt z Gdańska odznaczał się "piękną elegancją".
(fot. Fot. Andrzej Szkocki)

Jede3n z ciekawszych projektów z serii tzw. lotniskowców. Też nie znalazł uznania komisji konkursowej.
Jede3n z ciekawszych projektów z serii tzw. lotniskowców. Też nie znalazł uznania komisji konkursowej. Fot. Andrzej Szkocki

Ten projekt spodobał się nam, ale nie znalazł uznania w oczach komisji.
(fot. Fot. Andrzej Szkocki)

Jede3n z ciekawszych projektów z serii tzw. lotniskowców. Też nie znalazł uznania komisji konkursowej.
(fot. Fot. Andrzej Szkocki)

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński