Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyspa skarbów Wolin: Odkryją kościół

Andrzej Kus [email protected]
– Ziemia w Wolinie kryje mnóstwo skarbów – mówi dyrektor muzeum Ryszard Banaszkiewicz. – Nasze muzeum nie jest w stanie pomieścić na raz wszystkich eksponatów. Kto wie – może po odkopaniu kościoła uda się wzbogacić zbiory.
– Ziemia w Wolinie kryje mnóstwo skarbów – mówi dyrektor muzeum Ryszard Banaszkiewicz. – Nasze muzeum nie jest w stanie pomieścić na raz wszystkich eksponatów. Kto wie – może po odkopaniu kościoła uda się wzbogacić zbiory. Fot. Marcin Bielecki
Archeolodzy odkryją fundamenty kościoła, który istniał na wyspie Wolin do XVII wieku. - Jesteśmy pewni, że tam są - mówi Wojciech Filipowiak. - To miasto to prawdziwa wyspa skarbów, trzeba je tylko odnaleźć.

Najciekawsze eksponaty w muzeum

Najciekawsze eksponaty w muzeum

- średniowieczny kompas używany przy żegludze, to jedyny taki obiekt tej klasy znaleziony w Europie

- harpun sprzed 10 tysięcy lat znaleziony przez rybaków w Dziwnowie

- notatka niemieckiego sapera opisująca sposób wysadzenia w 1945 roku strategicznego mostu
w Wolinie

- makiety Wolina z okresu XIX i XX wieku

- Prace wykopaliskowe zamierzamy rozpocząć jeszcze w tym roku, być może będą to w wakacje - zdradza Wojciech Filipowiak, archeolog Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Wolinie. - Będziemy odkrywali pozostałości po kościele św. Ottona, tuż koło cmentarza. Jest z tym o tyle łatwiej, że w niektórych miejscach praktycznie wystają z ziemi. Pochodzą z XII-XIII wieku. Pod nimi być może są ślady drewniane, po poprzedniej świątyni. Kto wie - może i one dobrze się zachowały?

Świątynia została zniszczona w XVII wieku. Wcześniej była wielokrotnie dewastowana. Archeolodzy są przekonani, że ziemia w tym mieście kryje jeszcze mnóstwo cennych pozostałości z okresu średniowiecza.

- Wolin to jest wyspa skarbów - mówi Filipowiak. - Przypominam, że w okresie swojej świetności, czyli w X wieku liczył najprawdopodobniej 10 tysięcy mieszkańców. W tym samym czasie chociażby Poznań miał cztery tysiące. To już świadczy o jego potędze. Badamy go od 50 lat, znaleźliśmy mnóstwo cennych rzeczy, a są to tylko ułamki tego, co może się tam jeszcze znajdować.

Archeolodzy przypominają, że badania to nie tylko wykopy, ale również praca w biurze. Panuje u nich zasada: rok w terenie, kolejnych pięć lat nad znaleziskiem w gabinecie. Dlatego z roku na wciąż przybywać będzie mnóstwo nowych informacji, mimo że mogą nie być widoczne w muzeum.

- To miasto już tyle razy dawało niespodzianki na skalę europejską, że możemy spodziewać się kolejnych. W latach 90. znaleźliśmy średniowieczny kompas używany przy żegludze. Jest to jedyny taki obiekt tej klasy znaleziony w Europie. Na świecie był jeszcze jeden.

Wszystkie znaczące znaleziska trafiają później do muzeum w Wolinie. Właśnie zakończył się w nim remont. Zostało niemal całkowicie przebudowane.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński