Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja - ewenement w Szczecinie. PiS i SLD razem

Mariusz Parkitny [email protected]
Prezydent Piotr Krzystek.
Prezydent Piotr Krzystek.
Prezydentowi Szczecina udało się zbudować koalicję z SLD i PiS. - To kuriozom, egzotyka, niepohamowany pęd do stanowisk - grzmi Platforma Obywatelska. Przechodzi do opozycji, choć ma największy klub w radzie.

O tym, że koalicja jest faktem, przekonaliśmy się podczas poniedziałkowej sesji budżetowej. To 16 radnych w 31-osobowej radzie miasta.

Koalicję tworzy trzech radnych niezależnych związanych z prezydentem Piotrem Krzystkiem, siedmioro radnych PiS i sześcioro z SLD. Poniedziałkowe głosowania pokazały, że prezydentowi udało się stworzyć sprawnie działającą większość.

Cała szesnastka podpisała się w poniedziałek pod "Porozumiem dla Szczecina". To dokument, który przedstawił Piotr Krzystek.

Jego sygnatariusze zobowiązują się do popierania najważniejszych inwestycji w mieście.

Lista zawiera kilkadziesiąt zadań. M.in. budowę hali sportowej, filharmonii, obwodnicy miasta, likwidacji sławojek. To połączenie propozycji kandydatów na prezydenta z kampanii wyborczej.

- Dokument wyznacza podstawowe, najważniejsze kierunki rozwoju miasta przez najbliższe 4 lata. W porozumieniu określono szczegółowe działania i projekty, które radni-sygnatariusze dokumentu zobowiązali się wspierać. To porozumienie może podpisać każdy, komu zależy na dalszym rozwoju Szczecina. Zapisaliśmy w nim działania temu służące, projekty i zadania, które nie mają barwy politycznej - mówił wyraźnie zadowolony Piotr Krzystek.
Co ciekawe, koalicjanci niechętnie mówią o koalicji. Pytani o nią zaprzeczają. Wolą mówić o porozumieniu programowym.

- Szliśmy do wyborów ze swoim programem i chcemy go realizować. Nie obawiamy się wziąć odpowiedzialności za miasto - mówią zgodnie Tomasz Hinc z PiS i Jędrzej Wijas z SLD.

Obaj radni są wymieniani jako przyszli zastępcy Krzystka. Bo nikt nie ma wątpliwości, że w najbliższych tygodniach zmiany personalne nastąpią. W kuluarach słychać, że zmiany dotkną też dyrektorów wydziałów w urzędzie miejskim.

Do opozycji przechodzi Platforma, która ma największy klub w radzie -14 radnych. Zapewnia jednak, że będzie opozycją merytoryczną. Ale na prezydencie i koalicjantach nie zostawia suchej nitki. "Porozumienia dla Szczecinie" nie podpisała.

- To koalicja egzotyczna, kuriozalna, dziwaczna, nastawiona na niepohamowany pęd do stanowisk - mówił wczoraj radny Tomasz Grodzki. "Porozumienie dla Szczecina" nazwał pobożnym koncertem życzeń, listą lojalności, nieudolnym przykrywaniem trudnej debaty budżetowej.

- Mieszkańcy mieli życzenie, aby miastem rządził prezydent Krzystek i Platforma. Z winy Piotra Krzystka do tego nie doszło. Nie chciał z nami rozmawiać - mówiła radna Urszula Pańka.

PO ma pretensje, że nie uwzględniono jej poprawek do budżetu.

- Szczecin był liderem w Polsce, gdy chodzi o darmowe badania profilaktyczne. Dzięki temu uratowano życie wielu osobom. Proponowaliśmy, aby nie obcinać pieniędzy na ten cel. Bezskutecznie - mówił radny Łukasz Tyszler.

W 2011 r. na badania profilaktyczne będzie 1,4 mln zł. Rok temu były 2 miliony złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński