Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad nowym stadionem dla Szczecina pracują dwie grupy

Krzysztof Ufland
– Spotkałem się ostatnio z projektantami stadionów: Legii, Narodowego, Śląskiego – mówi Jarosław Mroczek, wiceprezes Pogoni i przewodniczący Komitetu ds. Budowy Stadionu. – Były to bardzo długie i interesujące rozmowy, które utwierdziły nas w przekonaniu, że stadion da się zbudować w określonym czasie. Wkróce zwołamy zebranie i wszystkich poinformujemy o naszych propozycjach. Na zdjęciu nowy stadion w Poznaniu, który podczas meczu Polska – WKS odwiedziła liczna rzesza fanów ze Szczecina
– Spotkałem się ostatnio z projektantami stadionów: Legii, Narodowego, Śląskiego – mówi Jarosław Mroczek, wiceprezes Pogoni i przewodniczący Komitetu ds. Budowy Stadionu. – Były to bardzo długie i interesujące rozmowy, które utwierdziły nas w przekonaniu, że stadion da się zbudować w określonym czasie. Wkróce zwołamy zebranie i wszystkich poinformujemy o naszych propozycjach. Na zdjęciu nowy stadion w Poznaniu, który podczas meczu Polska – WKS odwiedziła liczna rzesza fanów ze Szczecina Fot. Jarosław Dworzyński
15 stycznia minął miesiąc od zaprzysiężenia Piotra Krzystka na stanowisko prezydenta. Dotąd w sprawie budowy obiektu było cicho. Wkrótce to się zmieni - zapewnia inicjatywa "Nowy stadion dla Szczecina" i Komitet ds. Budowy Stadionu.

Kalendarium stadionu Pogoni:

Kalendarium stadionu Pogoni:

1914 - w miejscu żwirowni powstaje boisko

1925 - oddano do użytku 15-tysięcznik

1949 - rozpoczęto odbudowę po zniszczeniach wojennych

1963 - w Szczecinie debiutuje reprezentacjaPolski, która pokonuje Norwegię 9:0

1995 - 100% trybun stanowią miejsca krzesełkowe (jako pierwszy stadion w Polsce)

2001 - Zamontowano oświetlenie,do dziś jedno z najmocniejszych w Polsce

2003 - 1500 miejsc zostało zadaszonych

2004 - stadion zostaje nazwany imieniem Floriana Krygiera

Jeszcze przed wyborami prezydenckimi włodarze Pogoni zapowiadali, że działania w kierunku budowy nowego stadionu muszą rozpocząć się już od pierwszych dni urzędowania gospodarza miasta.

Aktualnie nacisk na prezydenta (w sprawie budowy nowego stadionu) wywierają dwie inicjatywy. Można powiedzieć, że jedna skupia się na działaniach PR-owych oraz marketingowych, chcąc wzbudzić w społeczeństwie świadomość potrzeby budowy nowego stadionu, a druga odpowiada za sprawy oficjalne (ściśle związane z budową obiektu).

Będzie głośno o stadionie

Za działania marketingowe odpowiada inicjatywa "Nowy stadion dla Szczecina", która o swoich działaniach informuje w internecie, pod adresem www.stadiondlaszczecina.pl. Odkąd wybrany został nowy prezydent, jej działania zostały mocno zahamowane.

- Trzeba zgodzić się z tym, że ostatnio nie jest o nas głośno - mówi Daniel Trzepacz, jeden z przedstawicieli inicjatywy. - Idzie to trochę topornie, ale mamy pewne plany.

W podobnym tonie wypowiada się prezes Stowarzyszenia Kibiców "Portowcy" Jarosław Och, który również jest jednym z organizatorów akcji.

- Faktycznie ostatnio to trochę przyklapło - mówi Och. - Wiadomo jednak, że zima to okres, gdzie wokół piłki dzieje się mało. Wiosną to wszystko ruszy. Podobnie jest z Pogonią, która rozpoczęła już przygotowania. Mamy bardzo fajny pomysł już na luty.

Nieoficjalnie wiadomo, że przedstawiciele "Nowego Stadionu dla Szczecina" wezmą udział w mocno nagłośnionej imprezie, która od kilku lat cieszy się w naszym mieście (oraz w Polsce) sporym zainteresowaniem. - Niedługo podamy szczegóły - mówi prezes stowarzyszenia "Portowcy". - Zapewniam, że będzie na co popatrzeć.

Za działania fachowe odpowiadają z kolei członkowie Społecznego Komitetu ds. Budowy Stadionu oraz Otoczenia Okołostadionowego. W jego skład wchodzą m.in.: prezesi Pogoni Szczecin, Arkadiusz Litwiński, Bartłomiej Sochański i Małogorzata Jacyna-Witt (w 2010 roku kandydowali na urząd prezydenta Szczecina) oraz przedstawiciele dużych szczecińskich przedsiębiorstw. W komitecie brakuje za to obecnego prezydenta Piotra Krzystka, który podczas przedwyborczej kampanii niemal nie wspominał o budowie nowego stadionu.

Rozmowy z fachowcami

Z punktu widzenia przeciętnego kibica może wydawać się, że obie inicjatywy obumarły po reelekcji Krzystka. Z taką tezą nie zgadzają się członkowie komitetu.

- Mamy już wstępną koncepcję finansowania inwestycji - twierdzi radna (niezrzeszona) Małgorzata Jacyna-Witt, która obecnie przebywa zagranicą. - Trwają rozmowy z fachowcami, my, w ramach komitetu, także się spotkaliśmy.

Nad pracami czuwa wiceprezes Pogoni Jarosław Mroczek, który został wybrany przewodniczącym komitetu. Biznesmen opowiada "Głosowi" o najbliższych planach komitetu oraz o tym, co dotąd udało się zrobić.

- Spotkałem się z projektantami stadionów: Legii, Narodowego, Śląskiego czy Widzewa, który ma powstać - mówi Mroczek. - Były to bardzo długie i interesujące rozmowy, które utwierdziły nas w przekonaniu, że stadion da się zbudować w określonym czasie.

Nasz komentarz. W której lidze będziemy?

Nasz komentarz. W której lidze będziemy?

Obecnie stadion to nie tylko obiekt sportowy, ale także ważny element związany z urbanizacją dużych miast.

W skład nowoczesnych kompleksów stadionowych wchodzą miejsca wypoczynku i rekreacji, centra handlowo-usługowe czy obiekty rehabilitacyjne. W Polsce obiekty powstają (bądź mają powstać w najbliższym czasie) we wszystkich największych aglomeracjach.

Być może już niedługo nowoczesny stadion będzie jednym z głównych wyznaczników tego, czy miasto będzie kwalifikować się do "I ligi". Czy znów chcemy być z tyłu?

Krzysztof Ufland
[email protected]

Krzystek musi pomóc

W najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie komitetu. Będzie ono w głównej mierze dotyczyć pomysłu na finansowanie budowy.

- Wysłałem do wszystkich członków, nazwijmy to górnolotnie, projekt finansowania - relacjonuje wiceprezes Pogoni. - Każdy ma mi odesłać w tygodniu ewentualne poprawki. Kiedy tylko je otrzymam, zwołamy zebranie. Podczas spotkania komitetu mają być obecni także szczecińscy dziennikarze, którzy otrzymają zaproszenie na posiedzenie. Do udziału w spotkaniu komitet będzie chciał zaprosić także Piotra Krzystka.

- Od początku podkreślaliśmy, że potrzebna jest silna współpraca z prezydentem - zapewnia Mroczek. - Reprezentujemy filozofię: dyskusja tak, ale przede wszystkim realizacja założonych celów. Identyczne zdanie ma prezes stowarzyszenia kibiców, chociaż przyznaje, że do rozmów z gospodarzem miasta jeszcze nie doszło.

- To nie ma być stadion Arkadiusza Litwińskiego, czy Piotra Krzystka - mówi Och. - Trzeba budować stadion dla Szczecina. Przyznam się, że jeszcze nie rozmawialiśmy z prezydentem, ale to chyba nie był najlepszy okres. Oczywiście deklarujemy wolę współpracy, no bo jak budować stadion, bez współpracy z prezydentem?

Budować dialogiem

Podczas przedwyborczej kampanii Piotr Krzystek zapewniał, że jego kadencja będzie stać pod znakiem współpracy i rozmowy. Wiele osób zauważa, że prezydentowi nie jest po drodze z obecnymi działaczami Pogoni. W Szczecinie wszyscy liczą jednak na to, że gospodarz miasta stanie ponad personalnymi utarczkami i wejdzie w dialog z komitetem. Pierwsze poważniejsze ruchy obu stron powinniśmy zaobserwować na przełomie lutego i marca.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński