Świńska grypa w Szczecinie: 18-latek trafił do szpitala

Dodano: 11 stycznia 2011, 11:59 Autor:

Świńska grypa w Szczecinie: 18-latek trafił do szpitala

(fot. Fot. Archiwum)

Do szpitala przy ul. Arkońskiej trafił mężczyzna, u którego wykryto wirusa AH1N1. To pierwszy przypadek zachorowania na świńską grypę w tym roku w Szczecinie i całym województwie.

Chorobę wywołaną wirusem świńskiej grypy wykryto u szczecinianina w piątek. Pacjent miał wysoką gorączkę.

- Mężczyzna trafił do szpitala, leży na oddziale zakaźnym - mówi Renata Opiela z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Nie ma znaczenia z jakiego środowiska pochodzi i z kim miał kontakt. Grypa krąży wszędzie, a u niektórych osób wywołuje ją właśnie wirus AH1N1. Jeśli lekarz uzna za konieczne, kieruje osobę chorą na grypę na dodatkowe badania, które pozwalają ustalić rodzaj wirusa. Na pewno sprawy nie można bagatelizować i obserwując u siebie objawy grypy natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Jak pokazują wydarzenia ostatnich dni, grypy nie można bagatelizować. W Słupsku lekarze potwierdzili, że wykryli wirusa AH1N1 u czterech pacjentów. W niedzielę w szpitalu w Słupsku jeden z nich zmarł.

Statystyki mogą być uspokajające. W tym roku w pierwszym tygodniu stycznia zachorowań na grypę i choroby grypopochodne zanotowano 488. W tym samym czasie rok temu było ich aż 3 tys. 485.

Grypa zgłaszana jest pod kątem objawów, to lekarz rodzinny decyduje, czy skierować pacjenta do zakaźnej izby przyjęć przy ul. Arkońskiej. Tam podejmowana jest decyzja o hospitalizacji i dalszych badaniach. Ciężkie przypadki objawiają się przede wszystkim niewydolnością krążeniowo - oddechową. Najbezpieczniej mogą czuć się osoby, które zaszczepiły się w tym sezonie przeciw grypie. Szczepionka zawiera typ wirusa z zeszłego roku.

Specjalne urządzenie, które pozwala wykryć wirusa AH1N1 od roku ma szpital przy ul. Arkońskiej. Można je wykonać prywatnie. Osoby, które mają podejrzenie, że ich choroba może być wywołana tym wirusem mogą udać się do laboratorium bakteriologicznego Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. Tam pobierana jest próbka z gardła do badań. Badania kosztują 270 zł, a opłatę uiszcza się w laboratorium centralnym.

Czytaj więcej o:
  • świńska grypa
  • szczecin
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Św. Ducha: Oświetlona perła gotyku

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Co sądzisz o budowie spalarni w Szczecinie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 617.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.