S3 ze Szczecina do Pyrzyc od dziś otwarta

Dodano: 26 maja 2010, 7:15 Autor:

Od dziś ze Szczecina do Pyrzyc możemy jeździć nową drogą ekspresową. To bardzo ważny fragment budowanej do Gorzowa drogi S3.
Na węźle Klucz kierowców przywita taki wiadukt w kształcie gotyckiego łuku. Cała konstrukcja pomostu wisi na 4 linach.

Na węźle Klucz kierowców przywita taki wiadukt w kształcie gotyckiego łuku. Cała konstrukcja pomostu wisi na 4 linach. (fot. Marcin Bielecki)

Nowa droga ma niemal wszystkie parametry autostrady, oprócz szerokości pasa technicznego, który jest nieznacznie węższy. Nigdzie nie ma skrzyżowań
poziomych, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa.

Nowa droga ma niemal wszystkie parametry autostrady, oprócz szerokości pasa technicznego, który jest nieznacznie węższy. Nigdzie nie ma skrzyżowań poziomych, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa.

Otwarcie 28-kilometrowego odcinka z podszczecińskiego węzła "Klucz” na autostradzie A-6 do węzła Pyrzyce ma ogromne znaczenie dla osób jadących z południa na wybrzeże i z powrotem. Będą omijali centrum Pyrzyc oraz skrzyżowania dróg krajowych numer 3 i 10 w Szczecinie – Płoni. W tych miejscach, szczególnie w weekendy, tworzą się uciążliwe korki. Dzięki nowemu
odcinkowi drogi skraca się również alternatywna trasa turystyczna, prowadząca dotychczas
nad morze przez Myślibórz, Rów, Banie i Gryfino do autostrady A6.

Z nowej drogi nie skorzystają jednak TIR-y. Zarządca dopuszcza bowiem tylko pojazdy o nacisku na oś do 8 ton. To wynika z ograniczeń drogi wojewódzkiej numer 122. Ta nie wytrzymałaby ruchu cięższych pojazdów. Takie ograniczenie na otwartym właśnie fragmencie drogi ekspresowej
będzie obowiązywać do września, kiedy to zostanie oddany do użytku kolejny odcinek S-3, od węzła "Pyrzyce” do węzła "Myślibórz”. Połączy z siecią dróg krajowych, dostosowanych do ruchu najcięższych pojazdów.

Budowa S3 ze Szczecina do Gorzowa, to największa inwestycja w północno-zachodniej Polsce. Prace rozpoczęto w lutym 2008 roku. Oddany właśnie fragment realizowało konsorcjum firm, którego liderem była firma Herman Kirchner. Nowa trasa jest dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Ma długość 28,2 kilometra, przebiega w całości zupełnie
nowym śladem, z dala od miejscowości. Połączenie z pozostałymi drogami zapewniają 3 węzły drogowe. Łącznie powstało 30 wiaduktów, z czego 9 pełni rolę przejść dla dużych zwierząt.

Inwestycja obejmowała również budowę kanalizacji deszczowej, urządzeń podczyszczających
wody opadowe, ekranów akustycznych, dróg dojazdowych o łącznej długości 34 kilometrów. Powstał też obwód utrzymania drogi ekspresowej w rejonie węzła "Pyrzyce”. Koszt gotowego fragmentu drogi to 686,5 miliona złotych. Projekt powstał przy współfinansowaniu Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

– Jezdnie mają 11 metrów szerokości, po dwa pasy w każdym kierunku, z pasami awaryjnymi
– podkreśla inżynier kontraktu Kazimierz Matecki. – Na całym 82-kilometrowym odcinku ze Szczecina do Gorzowa zaplanowano 4 węzły. Wjazdy na S-3 będą tylko na węzłach.

Mieszkańcy przyległych terenów będą skomunikowani drogami wewnętrznymi, gminnymi, powiatowymi. Wzdłuż ekspresówki Szczecin-Gorzów powstało 129 zbiorników retencyjnych bądź
retencyjno-odparowujących, będzie system łączności alarmowej. Węzły i miejsca obsługi
podróżnych (MOP) są oświetlone. Zaplanowano 4 takie MOP-y. W Baczynie i Gorzowie powstaną dwie stacje pogotowia, ze sprzętem do obsługi drogi.

Czytaj więcej o:
  • droga
  • droga ekspresowa
  • gorzów
  • pyrzyce
  • s3
  • szczecin
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Znaleźli skrytkę pod podłogą i pistolet

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy promocja polskiego wybrzeża w kraju do dobry pomysł?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 208.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.