Jesteś tu: Strona główna Reportaże Artykuł

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Bolesna i nieuleczalna dolegliwość, na którą zapadają czyścioszki

Dodano: 12 maja 2010, 0:15 Autor:

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Bolesna i nieuleczalna dolegliwość, na którą zapadają czyścioszki

(fot. Fot. Marcin Bielecki)

Coraz więcej młodych ludzi ma chorobę Leśniowskiego-Crohna. Przy ostrych objawach nie sposób chodzić do szkoły czy pracować. Konieczna jest hospitalizacja.
Przeczytaj więcej

Myślałem, że to grypa żołądkowa – mówi 33-letni Piotr, pacjent Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. – Miałem biegunkę z krwawieniami. Trwało to 2 tygodnie, a potem minęło. Po pół roku znów się powtórzyło, ale już nie było poprawy. Traciłem na wadze, gorączkowałem. Zacząłem odwiedzać lekarzy. Rodzinny nie wiedział, co mi dolega. Leki nie działy. W końcu trafiłem do gastroenterologa.

Dr Dorota Pilecka, gastroenterolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie przyznaje, że w Polsce chorobę Leśniowskiego-Crohna rozpoznaje się późno. Średnio, zanim pacjent usłyszy diagnozę, mija 7 lat. – Wielu pacjentów ma późne rozpoznanie, bo to schorzenie wymaga specjalistycznego badania.To nie jest choroba dla lekarza rodzinnego – mówi dr Pilecka. – Pacjent może się do niego zgłosić z bólami brzucha, biegunkami i chudnięciem. I wtedy powinno się pokierować go do specjalisty. Trzeba mu wykonać badania endoskopowe, komputerowe, histopatologiczne.

Na późne rozpoznanie choroby ma też zapewne wpływ to, że chorzy próbują dość długo leczyć się sami. Krępują się mówić o swoich dolegliwościach. Tylko w Szpitalu Wojewódzkim na Crohna leczyło się w ubiegłym roku kilkudziesięciu pacjentów. Chorzy trafiają też do kliniki przy Unii Lubelskiej. O tę chorobę podejrzewane są czynniki środowiskowe, dietetyczne, genetyczne, wyjałowienie środowiska w pierwszym roku życia, sterylne chowanie niemowląt czy infekcje bakteryjne.

Zachorowalność na Crohna jest większa na Zachodzie. – Tam, gdzie jest więcej infekcji pasożytniczych, ludzie rzadziej chorują na Crohna – mówi dr Warzyńska. – Kontakt z pasożytami ćwiczy układ immunologiczny do prawidłowej reakcji. Czyścioszki, dobrze chowane i odżywiane dzieci nie mają takiego sprawnego układu immunologicznego.

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest nieuleczalna. Choruje się na nią do końca życia. W lżejszych stanach pacjenci leczą się ambulatoryjnie, biorą tabletki w domu. W cięższych – konieczne są hospitalizacje. – 50 procent chorych na jakimś etapie wymaga jednak operacji – mówi dr Pilecka.

– Jak choroba jest w remisji, to pacjenci funkcjonują normalnie – mówi dr Romana Warzyńska. – Przy ostrym rzucie choroby jest to trudne: chodzić do szkoły, pracować. Chorzy nie są wtedy w stanie funkcjonować bez pomocy medycznej i hospitalizacji. Ta choroba dotyczy głównie ludzi młodych: gimnazjalistów, studentów, osób rozpoczynających życie zawodowe. Wśród nich jest więcej kobiet. Chorują też dzieci.

– Jak jest nawrót choroby, mam ciągle biegunki. Po każdym posiłku. Nawet wypiciu wody czy herbaty. Do tego bardzo silne skurcze jelit. Bolesne. Czasem się nawet powstrzymuję przed jedzeniem i piciem – mówi 33-letni Piotr.

Piotr w szpitalu widzi innych młodych ludzi z Crohnem. Piękne dziewczyny. Nikt by nie pomyślał, że są tak ciężko chore. Niektórzy leżą po 6 tygodni. Piotr, na szczęście, tylko tydzień. Szczecinianin prowadzi własną firmę. Pracuje w domu. Dzięki temu udaje mu się jakoś funkcjonować.

Czytaj więcej o:
  • choroba
  • czystość
  • leśniewskiego-crohna
  • leczenie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.