Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała prawda o jajkach: służa czy szkodzą naszemu organizmowi

Ilona Stec
Czego, jak czego, ale jajek na wielkanocnym stole zabraknąć nie może. Stanowią one główny element święconki. Ich smakosze tymczasem wciąż mają dylemat: czy jaja służą organizmowi, czy raczej mu szkodzą?

- Według zaleceń żywieniowych naukowców z Harvardu w nowej piramidzie żywienia, można jeść nawet dwa jaja dziennie. Pod warunkiem, że w diecie nie ma innych produktów pochodzenia, zwierzęcego - np. mięsa czy przetworów mlecznych. W przeciwnym razie liczbę jaj należy zmniejszyć do 3 - 4 w ciągu tygodnia - mówi Karolina Żurawska - Jankiewicz dietetyczka z koszalińskiej Poradni "Dietetycznie i Zdrowo". - Choć jaja są częstym składnikiem naszego codziennego menu, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wiele im zawdzięczamy.

Zawierają one m.in. dużo dobrze przyswajalnego białka oraz korzystne dla organizmu tłuszcze bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), wpływające dobroczynnie na układ odpornościowy i układ krążenia.

Jaja są bogatym źródłem witamin - zwłaszcza z grupy B, które wpływają m.in. na prawidłową pracę układu nerwowego oraz witaminy A,E i D. Zawierają także wiele składników mineralnych, takich, jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, selen oraz wiele innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu (m.in. lecytynę, luteinę). Jedno jajo dostarcza około 75 kalorii, osoby stosujące dietę odchudzającą nie muszą więc ich sobie odmawiać. Jaja, znakomicie smakują też z innymi, mniej kalorycznymi dodatkami - chudą wędliną, krewetkami, łososiem, świeżymi warzywami.

Wadą jaj jest wysoka zawartość w nich cholesterolu. W jednym mieści się go tyle, ile wynosi dopuszczalne maksymalne dzienne spożycie. - To dużo, zwłaszcza, że cholesterol dostarczany jest organizmowi także w innych pokarmach. Wielu naukowców podkreśla jednak, że cholesterol zawarty w jajkach nie ma tak negatywnego wpływu na zdrowie, jak ten pochodzący np. z masła - zwraca uwagę Karolina Żurawska - Jankiewicz.

Tak czy inaczej u osób obciążonych cukrzycą, chorobami układu krążenia i nowotworowymi nawet zjedzenie jednego jajka dziennie może spowodować niebezpieczny wzrost poziomu cholesterolu. Najlepiej byłoby, gdyby całkowicie zrezygnowały z jedzenia żółtek. Mogą natomiast objadać się białkami, które nie zawierają tłuszczu i cholesterolu.

Białko jaja kurzego może być jednak silnym alergenem. Dlatego osoby uczulone na białko kurze oraz dzieci w wieku poniżej 12. miesiąca, mające skłonność do alergii, nie powinny jeść białek kurzych jaj.
Mogą natomiast jeść jaja przepiórcze, które mają więcej żółtka, mniej tłuszczu i są bogatsze od jaj kurzych w witaminy i składniki mineralne Przepiórcze jaja często stosowane są w diecie dzieci uczulonych na jajka kurze.

Alternatywą dla smakoszy jaj mogą być też jaja strusie. Jedno waży ponad 1.6 kg i zawiera około kilograma białka i 30 dkg żółtka. Jest w nim sporo cholesterolu, ale ma też dużo więcej niż jajka kurze nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński