Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 1948. Historia Dumy Pomorza rozpoczęła się od zwycięstwa na Jasnych Błoniach

Jarosław Dworzyński [email protected]
Drużyna Sztormu Szczecin. Zdjęcie zostało zrobione w 1948 roku na Jasnych Błoniach. W tle, za piłkarzami, widać gmach urzędu miasta.
Drużyna Sztormu Szczecin. Zdjęcie zostało zrobione w 1948 roku na Jasnych Błoniach. W tle, za piłkarzami, widać gmach urzędu miasta.
Dzieje Pogoni - część 1 Pogoń Szczecin to od wielu lat największy i najpopularniejszy klub sportowy na Pomorzu Zachodnim. Z jego barwami identyfikuje się tysiące mieszkańców Szczecina i regionu. Dla wielu kibiców Pogoń, to coś więcej niż tylko klub sportowy. To sposób na życie, które toczy się w rytm rozgrywek ligowych.

Ciekawe jak wielu sympatyków Pogoni zastanawiało się nad genezą nazwy naszego klubu? Czy Pogoń to po prostu jakiś "pościg w celu schwytania czegoś" (wg Słownika języka polskiego), czy też geneza nazwy szczecińskiego klubu jest jeszcze inna.

Wiele wskazuje na to, że obecna nazwa jak i częściowo barwy Dumy Pomorza przywędrowały do Szczecina aż z dalekiego Lwowa, miasta przed wojną polskiego. Po roku 1945 wielu mieszkańców tego pięknego grodu wyemigrowało na ziemie odzyskane m.in. do polskiego już Szczecina. Zanim to nastąpiło, w roku 1904 zawiązany został Klub Gimnastyczno - Sportowy przy IV Gimnazjum we Lwowie. Dwa lata później KGS dokonał fuzji z istniejącą od roku Lechią Lwów. Nową nazwę klubu - "Pogoń" zaproponował delegat Lechii Maksymilian Dudryk, dając w ten sposób początek lwowskiej Pogoni. Biało - czerwono - niebieskie barwy nowego Lwowskiego Klubu Sportowego Pogoń powstały z połączenia barw obu klubów (KGS: czerwono -niebieskie; Lechia: biało - czerwone). W herbie klubu widniał rycerz na koniu z mieczem uniesionym nad głową na tle niebiesko - czerwonych pasów. Identyczny rycerz na koniu widnieje w herbie Litwy, który zwie się właśnie Pogoń.

W tym miejscu warto zajrzeć do Encyklopedii PWN, w której pod hasłem Pogoń czytamy: "Godło państwowe Litwy, początkowo przypuszczalnie herb Olgierda, władcy Wilna i zwierzchniego księcia. Od 1384 roku herb ogólnolitewski, następnie włączony w skład herbu królów polskich; w polu czerwonym rycerz na koniu w pełnym biegu; 1919 - 1940 i od 1991 godło państwowe Litwy; 1992 - 95 również Białorusi".

Stąd też zapewne wzięła się nazwa lwowskiego i szczecińskiego klubu. Jak widzimy, geneza nazwy jest bardzo ciekawa i sięga aż do Lwowa i na Litwę.

Wróćmy jednak do grodu Gryfa. Początki szczecińskiej Pogoni datuje się na koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku. 18 kwietnia 1948 roku polska reprezentacja odniosła wielki sukces pokonując Czechosłowację ówcześnie wysoko notowaną na europejskich stadionach w stosunku 3-1. Mecz, w którym bramki strzelali: Cieślik, Gracz i Spodzieja wraz z 40-tysięczną widownią oglądał m.in. prezydent. Bolesław Bierut, marszałek Żymierski i premier Cyrankiewicz. W cieniu tego wielkiego sukcesu w Kurierze Szczecińskim z dnia 20 kwietnia 1948 roku obok relacji z meczu z naszymi południowymi sąsiadami pojawiła się krótka, lakoniczna informacja: "Walne zebranie nowoutworzonego przy Zw. zaw. Transportowców klubu sportowego "Sztorm" odbędzie się dnia 21 bm. o godz. 18 w sali Szczecińskiego Urzędu Morskiego. Klub zaprasza na zebranie wszystkich sympatyków sportu". Od tej chwili datuje się początek Klubu Sportowego Sztorm, protoplasty dzisiejszej szczecińskiej Pogoni.

Informacje o początkach piłkarzy Sztormu Szczecin są bardzo skąpe. Kolejna notka o klubie pojawiła się w Kurierze pod datą 13 maja 1948 roku z okazji towarzyskiego meczu Sztormu z B-klasowym ŻKS Szczecin. Tak o spotkaniu donosił Kurier: "Towarzyskie spotkanie piłkarskie w ub. sobotę (tj. 8 maja 1948 roku - przyp. red.) na Jasnych Błoniach pomiędzy Sztormem, a ŻKS-em zakończyło się zwycięstwem młodej jedenastki Sztormu w stosunku 7-1 (3-1). ŻKS wystąpił w osłabionym składzie. Bramki dla Sztormu zdobyli: Gaczewski 4, Krzyżewski 1, Bartkowiak 1 (z wolnego) i 1 samobójcza, dla ŻKS Morawiec z karnego. Sędziował p. Dixa.

Takie sparingi były bardzo ważne dla nowego, młodego zespołu, bowiem Sztorm od połowy 1948 roku miał wystartować w rozgrywkach C klasy ówczesnego Zachodnio-Pomorskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej z siedzibą w Szczecinie.

_______________
Pomóż nam pisać Dzieje Pogoni
Jeśli masz jakieś wspomnienia z dawnych czasów dotyczących Pogoni, zgłoś się do nas. Tel. 510 026 868, mail: [email protected] z dopiskiem: Dzieje Pogoni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński