Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może starać się o mieszkanie komunalne

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu
Mieszkanie komunalne przyznawane jest przez gminę osobom o niskich dochodach. Jednak trzeba spełnić wszystkie warunki.

Własne mieszkanie to towar bardzo pożądany, ale jeszcze trudny do zdobycia. Alternatywą dla tych, których nie stać za zakup lokalu na wolnym rynku, może być mieszkanie komunalne.
Niestety takie mieszkanie nie jest do końca własne. Można je jednak odkupić od gminy.

Przyznawane przez gminę

Mieszkanie komunalne, zwane niegdyś kwaterunkowym, jest to lokal przyznawany przez gminę osobom i rodzinom o niskich dochodach. Reguluje to m.in. art. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów.
W związku z tym, że popyt na lokale komunalne znacznie przewyższa ich podaż, gminy wprowadzają pewne ograniczenia oraz zasady określające komu w pierwszej kolejności takie mieszkanie można udostępnić. Nie są one jednak ujednolicone w całego kraju. Zależą w dużej mierze od indywidualnej sytuacji mieszkańców określonego obszaru, wysokości ich zarobków oraz możliwości finansowych samorządu. Zbiór wspomnianych kryteriów zawarty jest w uchwale rady gminy - do bezpłatnego wglądu dla osób zainteresowanych.

Co istotne - umowa o odpłatne używanie lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu danej gminy, może zostać zawarta wyłącznie na czas nieokreślony.

Niska cena

Szczęśliwcy, którzy otrzymali upragnione mieszkanie komunalne nie zawsze są świadomi, że przyznane prawo najmu do lokalu otwiera przed nimi nowe możliwości. Mają bowiem szansę stać się jego właścicielami wykupując je od gminy po bardzo korzystnej cenie - znacznie niższej od tej obowiązującej na wolnym rynku. Przyznawana bonifikata sięga niekiedy nawet 90 proc. wartości rynkowej. Należy jednak pamiętać, że każda gmina ma dowolność w ustalaniu wysokości zniżek. Uzależnia je m.in. od długości okresu wynajmowania mieszkania, wieku nieruchomości i tego, czy najemca zapłaci gotówką, czy rozłoży spłatę na raty.

Bez zaległości

Aby móc ubiegać się o wykup mieszkania komunalnego bezwzględnie muszą być spełnione dwa warunki:

po pierwsze osoba taka, musi być najemcą lokalu, którego stan prawny jest uregulowany;
po drugie nie może mieć żadnych zaległości czynszowych. Dopiero wówczas ma szansę stać się właścicielem mieszkania, choć droga ku temu jest jeszcze daleka.

Wykup mieszania komunalnego może nastąpić zarówno z inicjatywy najemcy, jak i samej gminy. W obu przypadkach procedura jest podobna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński