12 Brygada Zmechanizowana wyróżniona przez prezydenta Kaczyńskiego (zobacz zdjęcia)

Dodano: 14 lutego 2010, 16:30 Autor:

12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie dostąpiła najwyższych zaszczytów. W Sali Tradycji jednostki spocznie znakomite wyróżnienie - Pierścień Hallera. Z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odebrał go dowódca 12 BZ pułkownik Andrzej Tuz.
Pierścień prezentuje dowódca 12 BZ płk Andrzej Tuz.

Pierścień prezentuje dowódca 12 BZ płk Andrzej Tuz. (fot. Sławomir Włodarczyk)

Przeczytaj więcej

Uroczystość wiązała się z 90. rocznicą Zaślubin Polski z Morzem. – O wyróżnienie dla brygady wystąpił Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej. Do wniosku przychyliło się Dystynktorium Pierścienia Hallera – mówi „GŁOS-owi” kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy brygady.

Uroczystość miała miejsce w Pucku, w miejscu, gdzie w 1920 roku generał Józef Haller, patron szczecińskich zmechanizowanych, wrzucił do morza platynowy pierścień, oznajmiając tym samym Zaślubiny i Powrót Polski nad Bałtyk. - Tradycje morskie są w 12 Brygadzie Zmechanizowanej bardzo silnie zakorzenione i szanowane. Świadczy o tym również imię, które z dumą nosi elitarna brygada. To niezwykłe zaangażowanie wojska w sprawy Ligi Morskiej i Rzecznej zasługuje na szczególne uznanie – powiedziała Elżbieta Marszałek, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Pierścień Hallera to srebrny sygnet, na którego czole - na ośmiokątnym polu z czerwonego złota - umieszczono orła z koroną. Czoło zamyka złoty wieniec z filigranowych liści laurowych z bielonymi inicjałami L M (Liga Morska) i rokiem 1995. Na bokach wyryto napisy na kotwicach: HALLER i 10 II 1920.

Czytaj więcej o:
  • 12 brygada
  • brygada zmechanizowana
  • pierścień
  • prezydent
  • szczecin
  • wyróżnienie
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Podtrucie czadem na Pomorzanach. Trzy osoby w szpitalu

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Jak oceniasz szanse Szczecina na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 2090.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2014.