Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ból, euforia, cierpienie, radość. Co nakręca fanów suspension

Maciej Pawelec [email protected]
Liczba haków zależy od miejsca, za które ludzie są podwieszani oraz odwagi i sposobu podwieszenia – mówi Andrzej, amator suspension. – Jednorazowo może ich być dwa lub kilkanaście. Osobę przebijają specjaliści na ogół zajmujący się piercingiem. Wmomencie, kiedy osoba jest już przygotowana do podwieszenia, łączą haki za pomocą linek wykorzystywanych w alpinistyce z metalowym stelażem.
Liczba haków zależy od miejsca, za które ludzie są podwieszani oraz odwagi i sposobu podwieszenia – mówi Andrzej, amator suspension. – Jednorazowo może ich być dwa lub kilkanaście. Osobę przebijają specjaliści na ogół zajmujący się piercingiem. Wmomencie, kiedy osoba jest już przygotowana do podwieszenia, łączą haki za pomocą linek wykorzystywanych w alpinistyce z metalowym stelażem. Fot. Maciej Pawelec
Mówi się o nich masochiści bądź dziwolągi. Kim są ludzie oddający się dawnym rytuałom podwieszania ciała? Co pcha ich w kierunku tak makabrycznych dla niejednego widza wyczynów?

SŁOWNICZEK

SŁOWNICZEK

suspension - podwieszanie ciała za haki przechodzące przez skórę
piercing - kolczykowanie ciała
wenflon - plastikowa rurka umieszczana tymczasowo w żyle
Hooked Friends - nazwa grupy zajmującej się suspension
Havee Fjell - jedna z osób zajmująca się suspension profesjonalnie
performer - artysta występujący przed publicznością, będący jednocześnie twórcą jak i materią sztuki.

Na fanów suspension, czyli podwieszania ciała za haki, trafiłem w Internecie. Zaciekawiłem się, jak można chcieć zadawać sobie ból. Po co to komu? Spytałem o to jedną z osób zajmujących się na co dzień sztuką body suspension, przedstawiającą się nikiem Miss Wenflon.

Taka sztuka

Kasia z zawodu jest piercerką, prowadzi w Bielsku Białej studio tatuażu i piercingu. Team, w którym działa, nazywa się Hooked Friends. Na pomysł stworzenia grupy wpadła razem ze znajomymi w 2008 roku.

- W kwietniu tego roku w Łodzi odbyło się pierwsze w Polsce spotkanie ludzi zainteresowanych podwieszaniem - mówi Miss Wenflon. - Pod czujnym okiem Havee Fjell, który jest performerem i artystą zajmującym się podwieszaniem, uczyliśmy się, jak podwieszać, a ponad 20 osób zaznało przyjemności zawiśnięcia na hakach.Według mnie suspension można traktować dwojako - tłumaczy Kasia. - Jako środek wyrazu artystycznego i jako szeroko rozumianą odmianę sztuki zdobienia ciała poprzez nacinanie, zadrapywanie lub wypalanie wzorów. My sięgamy do tego rytuału w trakcie naszych pokazów. Zależnie od ich założeń, chcemy przekazać różne treści. Zazwyczaj powiązane z ludzką cielesnością i bólem.

Taka grupa

Czymś innym są zamknięte imprezy, bez widowni, na których ludzie praktykujący podwieszanie ćwiczą we własnym gronie. Wrażeniami wymieniają się potem na blogach poświęconych tatuażom.

- Interesowałam się tym tematem, podczytując wiadomości w Internecie, a o pierwszym spotkaniu dowiedziałam się z forum internetowego traktującego o modyfikacjach ciała. - opowiada Miss Wenflon.

W Polsce funkcjonują obecnie dwie takie grupy.Zajmują się one zarówno podwieszaniem ludzi, jak i występami.

- Nasz Hooked Friend liczy cztery osoby. Oprócz mnie udziela się w nim xRonix - piercer i modyfikator z Krakowa, Ewa - piercerka z Wrocławia oraz Kuba zajmujący się wspinaczką, który jest naszym technikiem. Wokół teamu funkcjonuje grupa naszych bardzo dobrych znajomych pomagających nam przy pokazach i imprezach - opowiada Miss Wenflon.

Taka historia

Jak przekonuje Kasia, korzenie podwieszania sięgają pierwotnych rytuałów w Ameryce Północnej i Indiach, natomiast współcześnie w latach 70. ubiegłego wieku wykorzystywał je w swoich pokazach australijski performer Stelark. Według niego miał to być kolejny etap w oświeceniu człowieka.

- Ile osób podwieszających się, tyle motywacji do takiego działania. Niektórzy pragną pokonać bariery własnego ciała, inni traktują to jako swoisty rytuał przejścia, dla innych jest to forma medytacji - mówi Miss Wenflon. - Te odczucia są indywidualne dla każdej osoby. Czasem kończy się tylko na bólu. Ja odczuwam euforię i natłok emocji, ogromną radość. Są to tak silne odczucia, że trudno je opisać słowami.

Kultura suspension zaczyna być popularna za sprawą filmów wypuszczanych na ekrany kin, między innymi "Flesh and blood", "Horseman" czy "Hellraiser". Jednak Kasia podkreśla, że podwieszanie nie jest dla każdego.

- Ja od wielu lat zajmuję się piercingiem i modyfikacjami ciała. A suspension wymaga wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii, co jest też niezbędne w przekłuwaniu ciała. Nie oznacza to jednak, że każda osoba zajmująca się piercingiem chce bądź rozwija się w tym kierunku - tłumaczy Miss Venflon.

Taki ból

- Każda ingerencja w ludzkie ciało jest powiązana z bólem. Przy zakładaniu haków używa się igieł do przekłucia ciała, co jest bolesne. Samo podwieszanie też często jest związane z bólem - przyznaje Kasia. - W przypadku pokazów podwieszane są osoby mający wysoki próg bólu i wcześniejsze doświadczenia z podwieszaniem. Natomiast jeśli chodzi o osoby, które podwieszamy na zamkniętych imprezach, to staramy się im pomóc przejść cały proces poprzez wytłumaczenie, wcześniejszą rozmowę i wsparcie w trakcie.

A co z poczuciem estetyki? Bez wątpienia jest to makabryczny widok i niejednego widza może przyprawić o mdłości.

- Makabryczność jest tu pojęciem względnym. Odbiór zależy od widza. Zazwyczaj osoby obserwujące nas przy pracy czy w trakcie pokazu nie są przypadkowe - odpowiada Kasia.

Taka moda

A co na to fachowcy od ludzkich zachowań? Psycholog Dariusz Przycki uważa, że młodzież zawsze szuka nowych doznań. Próbuje w ten sposób odnaleźć swoje miejsce w życiu i swoje "ja".

- W młodym wieku takie działanie nie jest świadome. Podstawą jest brak wzorców we współczesnym świecie - tłumaczy. - Wynika to najczęściej z braku kontaktu z rodzicami. Jeszcze kilkanaście lat temu takie zachowanie nie byłoby możliwe. Według niego tego rodzaju zabiegi wynikają z ekstremalnej potrzeby zwrócenia na siebie uwagi bądź zrobienia na przekór rodzicom. - Większość z tych osób dorośnie i wyrośnie z tego, przestanie być outsiderami, założy rodziny pójdzie do pracy. Niepokojący mogą być tylko osobnicy starsi, którzy w ten sposób dążą do samounicestwienia - zaznacza. - W skrajnych przypadkach takie zachowanie może prowadzić do śmierci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński