Ekologiczne gospodarstwo z Wołczkowa znane w całym kraju i Europie

Dodano: 26 października 2009, 16:00 Autor:

Lidia Ordysińska prowadzi rodzinne gospodarstwo ekologiczne w Wołczkowie. Posiada 100 dojnych kóz, gospodaruje na 6 hektarach gruntów. Zdobywa laury w kraju i za granicą.
Lidia Ordysińska stworzyłam wszystko od podstaw, wyposażyła, zainwestowała w ekologiczną produkcję, wylansowała produkt lokalny.

Lidia Ordysińska stworzyłam wszystko od podstaw, wyposażyła, zainwestowała w ekologiczną produkcję, wylansowała produkt lokalny. (fot. Marcin Bielecki)

– Zwierzęta były moją pasją od dziecka, zwłaszcza konie – przyznaje Lidia Ordysińska. – Stąd kierunek moich studiów, jestem mgr inż. zootechnikiem. Ostatecznie założyłam fermę kóz mlecznych, mam mleczarnię i produkuję sery.

Jest to gospodarstwo ekologiczne, samowystarczalne. Owies, z którego wytwarzana jest śruta dla kóz produkowany jest bez sztucznych nawozów, środków ochrony. Kozy też nie otrzymują żadnych witamin, hormonów wzrostu. Dlatego mleko kozie czy wytwarzane z niego serki mają bardzo wysoką jakość ekologiczną.

– Skład koziego mleka zbliżony jest do pokarmu kobiety – podkreśla pani Lidia. – Dlatego trawimy je zaledwie w 6 godzin. Mleko krowie w naszym przewodzie pokarmowym przebywa 3 doby, musi zgnić, sfermentować, dopiero jest trawione przez bakterie.

Dlaczego kozy?

– Po pierwsze, jestem alergikiem, kozie mleko mi pomaga – odpowiada. – Po drugie, w 1994 roku, kiedy decydowałam się na stworzenie fermy, był to najbardziej dochodowy interes w Polsce, tak przynajmniej wynikało z rankingu "Rzeczpospolitej”.

Więcej o sukcesach tego gospodarstwa na naszym serwisie Strefa Biznesu

Czytaj więcej o:
  • gospodarstwo ekologiczne
  • kozy
  • ser
  • wołczkowo
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.