Pobierowo jak Cannes. Megainwestycja na plaży: molo z mariną jako przedłużenie deptaka

Dodano: 19 października 2009, 6:48 Autor:

Tak ma wyglądać planowane molo w Pobierowie. W części nawodnej będzie m.in. stylowa kawiarenka.

Tak ma wyglądać planowane molo w Pobierowie. W części nawodnej będzie m.in. stylowa kawiarenka.

W Pobierowie powstanie molo z prawdziwego zdarzenia. Ma sięgać 260 metrów w głąb morza. Wejście będzie od ul. Jana z Kolna. Sąd konkursowy właśnie wybrał projekt.

Zwycięska wizualizacja jest jedną z dziewięciu, które brały udział w architektonicznej rywalizacji. Proponowane rozwiązania robią wrażenie. Wychodzący w morze spacerowy pomost, zostanie połączony z zejściem na plażę i ulicznym deptakiem. Nadwodna część pomostu jest dwupoziomowa. Niższa platforma to typowo spacerowa część budowli. Na jej wysokości umiejscowiono zejście na pirs i cumowniczą keję.

Na wyższej, uniesionej na słupach kondygnacji, zaplanowano miejsce na informację turystyczną, stylową kawiarenkę i zaplecze sanitarne. Całość budowli utrzymana jest w nowoczesnym, bardzo funkcjonalnym stylu. Jest wiele podjazdów, które z łatwością pokonają dziecięce i inwalidzkie wózki.

Górna platforma jest częściowo zadaszona i wyposażona w drewniane siedziska. Spacerowe ciągi oświetlać mają nowoczesne latarnie. Budowa mola będzie jednak możliwa dopiero po zmianie właściciela sąsiednich gruntów. Gmina szykuje bowiem do sprzedaży nieruchomość należącą do dawnego Ośrodka Wypoczynkowego "Bursztyn". To prawie 2 ha przeznaczone obecnie pod działalność sanatoryjną.

Po zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, pozyskana działka ma być wystawiona na przetarg. – Potencjalny inwestor będzie musiał przystosować się do gminnej idei zagospodarowania tego terenu – tłumaczy Ireneusz Jasiński z rewalskiego magistratu. – My za pieniądze z przetargu wybudujemy molo, co zwiększy atrakcyjność tego terenu. Ale przygotujemy też gotową koncepcję zagospodarowania działki, którą kupi – dodaje.

Jeszcze przed finałem transakcji, gmina chce przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami Pobierowa. Będą mieli możliwość oceny i wniesienia ewentualnych uwag do projektu. Ci, którzy słyszeli już o pomyśle, nie kryją zadowolenia. Uważają, że budowa molo zwiększy popularność kurortu.

– Bardzo dobrze, że w projekcie znalazło się cumownicze miejsce dla statków. Być może dzięki temu, jakiś większy armator będzie organizował stąd wycieczki w morze. To byłaby dodatkowa atrakcja dla turystów – uważa Krzysztof Kołbacz.

– Jeśli rzeczywiście powstanie molo, to Pobierowo śmiało może konkurować z Rewalem – usłyszeliśmy od Darii Zawierskiej, turystki z Wrocławia, która spędza tu urlop. – Kto wie, może także z Międzyzdrojami. Przyciągać powinna zwłaszcza kawiarenka na wodzie. W Międzyzdrojach jest w części lądowej pomostu. Jestem też przekonana, że molo stanie się ulubionym miejscem zakochanych. Oglądanie z niego zachodów słońca to po prostu bajka.

Sceptycy obawiają się jednak, czy potencjalnego inwestora uda się skusić takim rozwiązaniem. Twierdzą, że chętni na leżące tuż nad morzem działki na pewno by się znaleźli. Ale pewnie woleliby budować po swojemu i za mniejsze pieniądze.

Czytaj więcej o:
  • budowa
  • inwestycje
  • molo
  • pobierowo
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.