Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie choroby można przywieźć z wakacji

Anna Miszczyk
Fot. Stock
Jeśli po powrocie z zagranicznych wakacji kiepsko się czujesz, koniecznie skontaktuj się z lekarzem i powiedz, gdzie wypoczywałeś.

W tym roku w Zachodniopomorskiem mieliśmy na razie jeden przypadek zawleczonej malarii. W lipcu zachorowała kobieta, która przyjechała z Kamerunu na urlop do rodziny w powiecie myśliborskim. Wakacje jeszcze jednak trwają. Niewykluczone więc, że wkrótce usłyszymy o kolejnych przypadkach. W ubiegłym roku w naszym województwie stwierdzono dwa zachorowania na malarię. To jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie, bo ma wysoką śmiertelność.

- Kilka lat temu pamiętam przypadek zawleczonej malarii, w którym rozwinął się zespół wykrzepiania naczyniowego, gdzie nastąpił zgon pacjenta - przyznaje Renata Opiela z Państwowej Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej w Szczecinie.

Pierwszymi objawami choroby są dreszcze i wysoka gorączka, bóle głowy, nudności, wymioty, czasem biegunka. Następne to obfite poty i gwałtowny spadek temperatury. - W ubiegłym roku na malarię zachorowała jedna osoba, która wróciła z Afryki i jeden marynarz po powrocie z Mozambiku i Indii. Także po powrocie z Indii jedna osoba zachorowała na dur brzuszny - informuje Renata Opiela.

Na dur brzuszny (zwany też tyfusem brzusznym) można zachorować po wypiciu zakażonej wody czy zjedzeniu niemytych owoców.

W ubiegłym roku w Zachodniopomorskiem był też przypadek brucelozy. To choroba odzwierzęca objawiająca się osłabieniem, bólami mięśni, głowy i stawów, gorączką, dolegliwościami sercowymi. Może doprowadzić do zaburzeń psychicznych i utraty słuchu.

- Brucelozę stwierdzono u osoby, która pracowała w Hiszpanii przy strzyżeniu owiec - mówi Renata Opiela.

Były też cztery przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa). Zachorował marynarz zatrudniony u armatora greckiego, jedna osoba, która wróciła z Maroka i Hiszpanii oraz dwie po powrocie z Belgii.

Czy można było zapobiec zachorowaniom? - Tylko na niektóre choroby jest możliwość uodpornienia np. na WZW typu A czy dur brzuszny. Na malarię konieczne jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych w trakcie pobytu i po powrocie ze stref malarycznych przez określony czas - mówi Renata Opiela. - Każda osoba, u której pojawią się objawy chorobowe po powrocie z innych stref klimatycznych, powinna informację o kraju pobytu bezwzględnie podać lekarzowi pierwszego kontaktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński