Jakie choroby można przywieźć z wakacji

Dodano: 26 sierpnia 2009, 13:15 Autor:

Jakie choroby można przywieźć z wakacji

(fot. Fot. Stock)

Jeśli po powrocie z zagranicznych wakacji kiepsko się czujesz, koniecznie skontaktuj się z lekarzem i powiedz, gdzie wypoczywałeś.

W tym roku w Zachodniopomorskiem mieliśmy na razie jeden przypadek zawleczonej malarii. W lipcu zachorowała kobieta, która przyjechała z Kamerunu na urlop do rodziny w powiecie myśliborskim. Wakacje jeszcze jednak trwają. Niewykluczone więc, że wkrótce usłyszymy o kolejnych przypadkach. W ubiegłym roku w naszym województwie stwierdzono dwa zachorowania na malarię. To jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie, bo ma wysoką śmiertelność.

– Kilka lat temu pamiętam przypadek zawleczonej malarii, w którym rozwinął się zespół wykrzepiania naczyniowego, gdzie nastąpił zgon pacjenta – przyznaje Renata Opiela z Państwowej Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej w Szczecinie.

Pierwszymi objawami choroby są dreszcze i wysoka gorączka, bóle głowy, nudności, wymioty, czasem biegunka. Następne to obfite poty i gwałtowny spadek temperatury. – W ubiegłym roku na malarię zachorowała jedna osoba, która wróciła z Afryki i jeden marynarz po powrocie z Mozambiku i Indii. Także po powrocie z Indii jedna osoba zachorowała na dur brzuszny – informuje Renata Opiela.

Na dur brzuszny (zwany też tyfusem brzusznym) można zachorować po wypiciu zakażonej wody czy zjedzeniu niemytych owoców.

W ubiegłym roku w Zachodniopomorskiem był też przypadek brucelozy. To choroba odzwierzęca objawiająca się osłabieniem, bólami mięśni, głowy i stawów, gorączką, dolegliwościami sercowymi. Może doprowadzić do zaburzeń psychicznych i utraty słuchu.

– Brucelozę stwierdzono u osoby, która pracowała w Hiszpanii przy strzyżeniu owiec – mówi Renata Opiela.

Były też cztery przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa). Zachorował marynarz zatrudniony u armatora greckiego, jedna osoba, która wróciła z Maroka i Hiszpanii oraz dwie po powrocie z Belgii.

Czy można było zapobiec zachorowaniom? – Tylko na niektóre choroby jest możliwość uodpornienia np. na WZW typu A czy dur brzuszny. Na malarię konieczne jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych w trakcie pobytu i po powrocie ze stref malarycznych przez określony czas – mówi Renata Opiela. – Każda osoba, u której pojawią się objawy chorobowe po powrocie z innych stref klimatycznych, powinna informację o kraju pobytu bezwzględnie podać lekarzowi pierwszego kontaktu.

Czytaj więcej o:
  • choroby
  • egzotyczne kraje
  • malaria
  • wakacje
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Twoim mieście potrzebna jest straż miejska?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 157.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.