Resko: Zabytkowy pałac zamknięty na głucho

Dodano: 26 sierpnia 2009, 11:30 Autor:

To już ostatni dzwonek, aby uchronić kolejny pałac przed ruiną. Jeśli właściciel w najbliższym czasie nie rozpocznie remontu, budowla w Iglicach może podzielić los zabytku w Otoku – alarmuje nasz Czytelnik.
– Po artykule w "Głosie Szczecińskim” pojechałem zobaczyć jak wygląda pałac w Otoku. Byłem przerażony widokiem tamtych ruin. Mam nadzieję, że zamknięty dziś na głucho pałac w Iglicach ocaleje i znowu zacznie tętnić życiem – mówi Jacek Senkowski.

– Po artykule w "Głosie Szczecińskim” pojechałem zobaczyć jak wygląda pałac w Otoku. Byłem przerażony widokiem tamtych ruin. Mam nadzieję, że zamknięty dziś na głucho pałac w Iglicach ocaleje i znowu zacznie tętnić życiem – mówi Jacek Senkowski. (fot. Fot. Agnieszka Grabarska)

Okoliczni mieszkańcy Iglic twierdzą, że od chwili gdy dowiedzieli się w jaką ruinę popadł zabytek w sąsiednim powiecie gryfickim, nie mogą spokojnie spać.

Najbardziej zatroskani są mieszkańcy samych Iglic, małej wioski w gminie Resko. To tutaj na odzyskanie dawnej świetności czeka neorenesansowa rezydencja z XIX wieku.

W pałacu znajduje się około stu pomieszczeń. Na zagospodarowanie czekają też tajemnicze podziemia i 150-letni, bajeczny park.

– W latach sześćdziesiątych był tu zakład poprawczy dla chłopców – wspomina Anna Sołonyna, sołtys Iglic. – Mnóstwo ludzi z okolicy znalazło w nim pracę. Wieś tętniła życiem.

Siedemnaście lat temu, instytucję zlikwidowano, a zabytkowa budowla trafiła w prywatne ręce. Wtedy też pojawiły się pierwsze kłopoty. Kolejni właściciele, choć zapowiadali szumne inwestycje, robili niewiele.

W 2000 roku burmistrz Reska zwrócił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o wyegzekwowanie od ówczesnego właściciela obowiązku zabezpieczenia budowli.

W 2002 roku, niszczejący pałac doczekał się remontu dachu i wymiany rynien.

– Miejscowość leży tylko 8 km od drogi Szczecin – Gdańsk. Wokół jest pełno lasów. To prawdziwe grzybowe zagłębie i znane tereny łowieckie. To idealne miejsce na hotel – zapewnia Jacek Senkowski z Reska.

Mężczyzna nie ukrywa, że pałac w Iglicach darzy dużym sentymentem. W mieszczącym się tu przed laty zakładzie wychowawczym, przepracował kilkanaście lat.

– Gdyby ktoś tu w końcu zainwestował, może znalazłaby się też praca dla miejscowych – dodaje.

Jak się okazuje obawy mieszkańców już niebawem mogą zostać rozwiane. Obecny właściciel zapowiada, że za kilka miesięcy planuje zająć się pałacem w Iglicach.

– Właśnie kończę remont podobnego obiektu w Pszczynie na Górnym Śląsku – wyjaśnia Stanisław Salnik. – W Iglicach, w pierwszej kolejności chciałbym zrobić elewację.

Właściciel kilku zabytkowych pałacyków w Polsce zapewnia także, że ma pomysł na zagospodarowanie zabytku. W uroczej budowli ma powstać elegancki hotel.

Czytaj więcej o:
  • iglice
  • pałac
  • resko
  • zabytek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.