Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy farby do malowania mieszkania

Redakcja
Emulsja lateksowa sprawdza się na ścianach salonu - oddycha, dobrze poddaje się czyszczeniu.
Emulsja lateksowa sprawdza się na ścianach salonu - oddycha, dobrze poddaje się czyszczeniu.
Wybierając farby, którymi pomalujemy ściany kierujemy się często kolorem. Zapominamy, że równie ważny jest wybór rodzaju farby ze względu na jej właściwości.

Jaki kolor?

Jaki kolor?

Decyzję o wyborze rodzaju farby i jej koloru mogą nam ułatwić:
- specjalne próbniki kolorów - dzięki nim można kolor farby zestawić z innymi w pomieszczeniu np. barwą zasłon, kafelek czy mebli
- fachowcy w salonach, którzy udzielają porad i mogą pokazać większy fragment pomalowanej powierzchni
- mieszalnie farb, przygotowujące odcień koloru zgodny z życzeniem klienta
- programy komputerowe, za pomocą których można urządzać wystrój mieszkania wraz z wyborem odpowiedniego koloru ścian.

A powinniśmy o tym pamiętać, by przez lata cieszyć się z efektów przeprowadzonego remontu.

Ściana pomalowana dobrą farbą wygląda przyzwoicie przez kilka lat. Aby uzyskać taki efekt należy przede wszystkim dobrać rodzaj farby do danego pomieszczenia.

Przy wyborze możemy poradzić się fachowców, których znajdziemy w każdym sklepie przy stosiku z farbami. Dokonując decyzji samodzielnie, powinniśmy poznać właściwości odpowiednich farb.

Farba oddycha

Farby emulsyjne są przeznaczone zarówno do ścian, jak i sufitów. Najlepiej wykorzystywać je tam, gdzie jest sucho, czyli w sypialniach i pokojach dziennych. Są dobrze kryjące i wydajne.

Nowocześniejszą odmianą emulsji są farby akrylowe. Dobrze sprawdzają się przy malowaniu betonu, tynku, tworzyw sztucznych, drewna czy gipsu. Zatrzymują wodę na powierzchni nie pozwalając jej wniknąć w ścianę.

Farby lateksowe są kolejną wersją emulsji. Tworzą gładką, jednolitą strukturę umożliwiającą potocznie mówiąc "oddychanie" ścian. Ma to znaczny wpływ na zapobieganie rozwojowi pleśni i grzybów domowych oraz poprawia klimat we wnętrzu. Charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia i elastycznością, dlatego polecane są do stosowania w miejscach narażonych na eksploatację. Takim miejscem w domu może być na przykład korytarz. Ponadto doradza się je do malowania pomieszczeń użyteczności publicznej, szpitali czy szkół.

Natomiast farby mieszane lateksowo - akrylowe są wodoodporne i nie przepuszczają pary wodnej. Dlatego można je bez obaw wielokrotnie myć. Poleca się je szczególnie do kuchni i łazienek.
reklama

A może strukturalna?

Bardzo modne ostatnio farby strukturalne to jeden z rodzajów farb umożliwiających uzyskanie na ścianie faktury tynków dekoracyjnych. Produkty te są zwykle sprzedawane w postaci gęstej, plastycznej masy, której aplikacja jest mniej praco - i czasochłonna niż tynków. W jej składzie znajdują się wypełniacze o odpowiednim uziarnieniu np. piasek, włókna sztuczne lub naturalne. Efekt ostateczny uzyskuje się dzięki odpowiedniej technice nakładania.

Ulubiony kolor

Wybierając rodzaj farby należało oprzeć się co nieco na wiedzy technicznej, dotyczącej ich właściwości. Natomiast przy wyborze koloru kierujemy się już tylko naszymi upodobaniami. Jest jednak kilka praktycznych wskazówek w sprawie odpowiedniego doboru barwy ścian.

Na początku powinniśmy pomyśleć jaki kolor lubimy i który sprawia, że w jego otoczeniu czujemy się najlepiej? Trzeba również uwzględnić wielkość i kształt pomieszczenia. Jasne kolory powiększają optycznie pomalowaną powierzchnię, dlatego najlepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Intensywne, ciemniejsze barwy nadają wrażenie intymności. Trzeba również pamiętać, że intensywność koloru zależy też często od pomalowanej powierzchni. Im większa powierzchnia tym bardziej kolor wydaje się wyrazisty.

Uwaga: ton farby w próbniku jest zawsze mniej intensywny niż ten sam na większej powierzchni. Dlatego zaleca się kupowanie farby o ton jaśniejszej niż kolor próbki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński