Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Szczeciński przejmie pałac w Stolcu

Marek Rudnicki
Uniwersytet Szczeciński zagospodaruje opuszczony przez Straż Graniczną zniszczony pałac w Stolcu.

Zabytkowy i zaniedbany pałac w Stolcu wreszcie uzyska gospodarza. Zostanie przekazany Uniwersytetowi Szczecińskiemu. Ten zaś zagospodaruje go na cele publiczne.

- Uczelnia chce wykorzystać zespół pałacowo-parkowy na miejsce wykładów, konferencji i zajęć warsztatowych dla studentów i kadry - mówi Anna Bogusławska z bura prasowego wojewody.

Obiekt po remoncie ma stać się Domem Pracy Twórczej, punktem organizowania obozów naukowych dla studentów, a w przyszłości również Domem Emeryta dla pracowników Uniwersytetu.

- Pałac znów będzie tętnił życiem i służył mieszkańcom naszego województwa - zapewnia wojewoda Marcin Zydorowicz.

Dziś jeszcze jego właścicielem jest Skarbu Państwa, a gospodaruje nim starosta policki. Przed laty był najbardziej wysuniętą na północny-zachód placówką Wojsk Ochrony Pogranicza, a po nich Straży Granicznej. Było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie przed laty przechodziła przez środek nieruchomości (przez staw) granica między Polską a NRD. Mało kto wie, że w okolicy odbywały się polowania myśliwskie generalicji radzieckiej, gdzie za nagonkę służyli oficerowie NRD. Po opuszczeniu siedziby przez SG, pałac zaczął szybko niszczeć.

Uniwersytet zwrócił się do władz powiatu polickiego o wyrażenie zgody na dokonanie darowizny tej nieruchomości na rzecz uczelni. Wniosek poparł Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wojewoda zachodniopomorski. Uczelnia przedstawiła oświadczenie, że posiada możliwość pozyskania środków na renowację i remont obiektu.

Teraz tylko musi nastąpić wycena nieruchomości, a po tym sporządzenie aktu notarialnego pomiędzy starostą a Uniwersytetem.

Kompleks pałacowo-parkowy ma powierzchni ponad 13 ha. Od centrum Szczecina jest odległy o 20 km i położony w obrębie dwóch chronionych obszarów parkowych. W otoczeniu parku znajduje się zdewastowany cmentarz z centralnie położonym pomnikiem nagrobnym Jurgena Ramina, który ufundowała po jego śmierci w 1792 r. hrabina Wilhelmina Ramin z domu Hacke. Pałac opisywaliśmy niedawno w cyklu naszych Map Wojskowych. Nie minęło kilka dni, a jest decyzja o jego zagospodarowaniu. Brawo za szybkość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński