Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy grozi nam skażenie? Eksperci ostrzegają: rakotwórcze substancje w zachodniopomorskim powietrzu

Sławomir Włodarczyk
Wykres pokazujący skażenie benzopirenem.
Wykres pokazujący skażenie benzopirenem. Fot. Raport WIOŚ
Pomorze Zachodnie oazą czystego powietrza? Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie twierdzi zgoła inaczej. Rakotwórcze związki w przekraczającym normę stężeniu wykryto między innymi w Szczecinie i Koszalinie.

Benzopireny

Benzopireny

To grupa organicznych związków chemicznych o pięciu skondensowanych pierścieniach benzenowych, stanowiące 1,5 proc. smoły pogazowej. Występują m.in. w smole węglowej, spalinach samochodowych oraz w atmosferze jako produkt niecałkowitego spalania, a także w dymie papierosowym (dym ze 100 papierosów zawiera 16 μg tej substancji). Benzopiren jest związkiem silnie rakotwórczym.

W najnowszym raporcie "Roczna ocena jakości powietrza dla województwa zachodniopomorskiego za 2008", WIOŚ wykazał, że nie tylko w Szczecinku wykryto przekroczenia w powietrzu rakotwórczego benzo(a)pirenu. Powody do niepokoju mogą też mieć mieszkańcy: Szczecina, Widuchowej i Koszalina. Tylko Świnoujście (jeszcze) jakoś się "trzyma" w normie.

W raporcie czytamy m.in. "wykonane w 2008 roku pomiary stężenia benzopirenu zawartego w pyle PM10 na sześciu stanowiskach w województwie wykazały, że na pięciu z tych stanowisk, średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu przekroczyło poziom docelowy wynoszący 1 ng/m3 (w załączeniu rysunek). Jako główną przyczynę przekroczeń wskazuje się procesy spalania paliw stałych zarówno w sektorze energetycznym, przemysłowym jak też w sektorze komunalno - bytowym."

"W związku z tym, w klasyfikacji za 2008 r., podobnie jak w roku 2007, cztery strefy województwa zachodniopomorskiego: miasto Szczecin, miasto Koszalin oraz powiaty gryfiński i szczecinecki, zostały sklasyfikowane w najwyższej klasie C ze względu na benzo(a)piren. Oznacza to obowiązek opracowania przez Marszałka Województwa programu ochrony powietrza na rzecz poprawy jakości powietrza pod kątem tego zanieczyszczenia".

Mało tego. W raporcie podkreślono, że "prawdopodobieństwo przekroczeń poziomu docelowego przez stężenia benzo(a)pirenu dotyczy wszystkich większych miast w województwie zachodniopomorskim (głównie stolic powiatów)".

Mieszkańcy Szczecinka wywołali z tego powodu potężną awanturę. Zawiązał się nawet obywatelski komitet protestacyjny, który w ciągu kilku dni zebrał ponad 6 tys. podpisów. Padają najcięższe oskarżenia pod adresem domniemanego truciciela - firmy "Kronospan". Co bardziej krewscy chcą przysłowiowych "głów" i przepędzenia z miasta światowego potentata w produkcji materiałów drewnopochodnych. Sprawa trafiła już pod obrady Rady Miasta. We wtorek 16 czerwca br. m.in. tym problemem zajmą się radni Sejmiku Zachodniopomorskiego.

Zarząd "Kronospanu" zdecydowanie odcina się od tych oskarżeń. Zdaniem dyrektora do spraw technicznych firmy Krzysztofa Aleksandrowicza, to niepotrzebna sensacja, błąd odczytu, a z zanieczyszczeniem powietrza benzo(a)piranem "Kronospan" nie ma nic wspólnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński