Wróżka Elwira rzuca klątwy w Gadu-Gadu. Nie daj się naciągnąć przez internet

Dodano: 20 marca 2009, 19:15 Autor:

Ktoś straszy użytkowników popularnego komunikatora internetowego tajemniczą klątwą. Za jej zdjęcie życzy sobie ponad 23 złote. - To żerowanie na ludzkim lęku - ocenia psychiatra.

Co mam zrobić? - pyta przerażonym głosem pani Alicja Mazak (dane zmienione). - Ktoś napisał do mnie na Gadu-Gadu, że została na mnie rzucona klątwa.

Wygląda to tak: w okienku najpopularniejszego komunikatora wyskakuje korespondencja od "nieznajomego". Informacja brzmi: Wróżka Elwira zawiadamia: ktoś wpisał Twój numer gadu gadu używając opcji "Rzuć klątwę".

Jest też adres internetowy, pod którym można dowiedzieć się, kto rzucił klątwę, jaki miał powód. Można też zdjąć klątwę. Wystarczy wysłać sms. Jego koszt to 23,18 zł. Za podobnie wysoką opłatą można rzucić klątwę na kogoś.

- Boję się, bo może mnie spotkać coś złego. Co mam zrobić? - prosi o radę pani Alicja, która jest gotowa wysłać sms do wróżki.

- Nic nie robić. Przejść nad tym do porządku dziennego - radzi dr Ewa Kramarz, znany szczeciński psychiatra.

- Traktowałbym taką informację jako spam (niechciane przesyłki elektroniczne - przyp. red.). Nie brałbym tego na poważnie. - zachęca ks. Paweł Ostrowski. - Rozumiem problem osoby, która w to uwierzy. Będzie się bała i pewnie zapłaci. Nie powinniśmy być na to podatni i się angażować. Ufajmy temu, czego uczy Kościół. Traktowanie wróżby, czy tego typu informacji jest wbrew tej nauce.

Serwis Gadu-Gadu tłumaczy, że chodzi o tzw. spam, czyli niezamawiane przesyłki.
- Spamerzy wykorzystują największe sieci społecznościowe na całym świecie, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. W żaden sposób nie uzgadniając tego z nami, co więcej łamiąc regulamin sieci GG - wyjaśnia Jarek Rybus, pełnomocnik zarządu z GG Network.

Firma zapewnia, że blokuje i kasuje numery GG, z których wysyłane są elektroniczne śmieci.

- Każdy użytkownik może nam przesłać numery, z których wysyłane są takie wiadomości. Wówczas je kasujemy. Na czarną listę linków wpisujemy też te prowadzące do podejrzanych stron www.

Dr Ewa Kramarz jest oburzona zachowaniem tego, kto stoi za korespondencją.
- Pisanie takich informacji jest szukaniem naiwnych, przestraszonych i niepewnych siebie ludzi. To żerowanie na ludzkich lękach dla łatwego zarobku - uważa Ewa Kramarz.

Jarek Rybus podpowiada internautom: - By z ostrożnością podchodzili do ofert, co do których mają wątpliwości. Zwłaszcza jeśli pojawia się element związany z finansami.

Próbowaliśmy się z kontaktować z "wróżką Elwirą". Bezskutecznie.

Czytaj więcej o:
  • gadu-gadu
  • internet
  • wróżka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Twoim mieście potrzebna jest straż miejska?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 157.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.