Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 wiatraków stanie pod Stargardem. Rolnicy są podzieleni

Grzegorz Drążek
Wiatraki w Zagórzu, koło Wolina. Ich praca ogranicza roczną emisję dwutlenku węgla o około 45 tysięcy ton, a emisję dwutlenku siarki o około 300 ton. Inwestycję przygotowała szczecińska firma EPA. Ta sama firma postawi wiatraki w podstargardzkim Kicku.
Wiatraki w Zagórzu, koło Wolina. Ich praca ogranicza roczną emisję dwutlenku węgla o około 45 tysięcy ton, a emisję dwutlenku siarki o około 300 ton. Inwestycję przygotowała szczecińska firma EPA. Ta sama firma postawi wiatraki w podstargardzkim Kicku.
W trzech wioskach pod Stargardem stanie pięćdziesiąt wiatraków. Rolnicy, na których działkach będą ustawione turbiny, zarobią rocznie po 20 tysięcy zł. Inni protestują, bo nie chcą kolosów w pobliżu domów.

SMS-owa sonda "Głosu": Czy chcesz elektrowni wiatrowych?

SMS-owa sonda "Głosu": Czy chcesz elektrowni wiatrowych?

Zwolennicy elektrowni wiatrowych podkreślają, że w Polsce wciąż produkujemy zbyt mało tzw. zielonej energii. Przeciwnicy odpowiadają: energia z wiatru jest niepewna, droga, wiatraki utrudniają życie ptakom, szpecą krajobraz.

Chcemy poznać Wasze opinie na ten temat. Zapraszamy do udziału w sondzie.

Wystarczy wysłać na numer 7168 sms o treści kgs.sonda tak (jeśli zgodziłbyś się na budowę elektrowni wiatrowej w swojej okolicy),

lub kgs.sonda nie (jeśli jesteś przeciw).

Koszt sms 1,22 zł (z VAT)

Numery telefonów nie będą przechowywane, zostaną wykorzystane tylko na potrzeby sondy i usunięte zaraz po jej zakończeniu.

Wysokie na ponad sto metrów wiatraki mają stanąć w trzech wioskach pod Stargardem. W przyszłym roku dziesięć pojawi się w Kicku. W ciągu trzech lat kolejnych czterdzieści ma stanąć w Małkocinie i Grabowie. Na tym pewnie nie koniec, bo następne firmy z tej branży rozpytują w gminach powiatu stargardzkiego o możliwość budowy farm wiatrowych.

Na skraju niewielkiego Grabowa ma być siedemnaście turbin. Rolnicy, na których działkach staną, zacierają ręce z zadowolenia. Już mają podpisane umowy z firmą Energy z Piły, która postawi wiatraki. Za każdy stojący na ich polu wiatrak dostaną 20 tysięcy złotych rocznie. Umowy podpisano na 30 lat.

- Pieniądze w naszym gospodarstwie na pewno się przydadzą, ale tutaj nie chodzi tylko o zysk rolników - mówi Alina Panek z Grabowa. - Także gmina zarobi na tym z podatków, więc będą pieniądze na rozmaite inwestycje.

Farma wiatrowa nie wszystkich jednak cieszy. Jest grupa mieszkańców, która ich nie chce.

- Nie jesteśmy przeciwni wiatrakom, ale chcemy, by stanęły na zasadach unijnych - mówi Leszek Cybulski. - Według tych przepisów, nie mogą być bliżej, niż 2 km od zabudowań, a według polskich - tylko 500 m. Za dwa lata mają u nas zacząć obowiązywać unijne przepisy i do tej pory chyba chcą wszędzie napchać tych wiatraków. Mają być stawiane na polach kilku rolników, a co z pozostałymi? W Grabowie jest około 100 domów. Nad jeziorem ludzie wykupili działki rekreacyjne.

Jak ustaliliśmy, firma Energy, która stawia wiatraki też w gminie Myślibórz, zrezygnuje z postawienia kilku wiatraków w Grabowie, tych zaplanowanych najbliżej domów.

- Chcieliśmy postawić w Grabowie ponad dwadzieścia turbin, a będzie ich siedemnaście - mówi Marcin Wardach z Energy. - Zapewniam niezadowolonych, że wymagana odległość będzie zachowana. Przygotowujemy raporty środowiskowe, będziemy trzymać się wyznaczonych norm. Region stargardzki jest atrakcyjny, bo są tutaj odpowiednie wiatry dla takich inwestycji.

Firma Energy postawi też 23 wiatraki w Małkocinie. Na temat obu inwestycji pod koniec marca wypowiedzą się radni gminy Stargard. Jeśli dadzą zielone światło, to wiatraki w tych wioskach mają być uruchomione w ciągu trzech lat. Wcześniej, bo w przyszłym roku, powstanie farma wiatrowa w innej podstargardzkiej wiosce, Kicku.

W gminie Stara Dąbrowa rozpoczęło się już postępowanie administracyjne w sprawie tej inwestycji. Mieszkańcy do 25 marca mogą zgłaszać swoje uwagi.

- Mamy raport środowiskowy, który pokazuje, że nie będzie negatywnego wpływu - mówi Krzysztof Ganczarski ze szczecińskiej spółki EPA, która reprezentuje w tej inwestycji Elektrabel Zielona Energia z Zawady. - Mieszkańcy mogą być spokojni o swoje zdrowie, odległości będą odpowiednie i hałas nie będzie im dokuczał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński