Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowa Szkoła Ognia: "Dwunastka" ćwiczy w Drawsku

Sławomir Włodarczyk
Kołowe transportery opancerzone Rosomak, bojowe wozy piechoty BWP-1, czołgi oraz ciężki sprzęt artyleryjski, po sforsowaniu przeszkody wodnej zmierza w kierunku strzelnic na pasach taktycznych. Za kilka dni poligon w Drawsku zatrzęsie się od wybuchu pocisków.
Kołowe transportery opancerzone Rosomak, bojowe wozy piechoty BWP-1, czołgi oraz ciężki sprzęt artyleryjski, po sforsowaniu przeszkody wodnej zmierza w kierunku strzelnic na pasach taktycznych. Za kilka dni poligon w Drawsku zatrzęsie się od wybuchu pocisków.
Ruszyła Zimowa Szkoła Ognia. Wojsko z garnizonów w Szczecinie, Złocieńcu i Słupsku rozpoczęło ćwiczenia na poligonie w Drawsku. Dywizja pozostanie na poligonie do końca marca.

"Spike" za 100 tys. dolarów

"Spike" za 100 tys. dolarów

Szkolenie poligonowe szczecińskiej dywizji na poligonie drawskim jest drogie. To wydatek z budżetu MON ok. 5-6 mln zł. Koszty ćwiczeń na poligonach podnoszą głównie strzelania bojowe. Jeden przeciwpancerny pocisk kierowany najnowszej generacji "Spike", który posiada 12 Brygada Zmechanizowana, kosztuje 100 tys. dolarów.

Ponad 1,5 tys. żołnierzy rozpoczęło ćwiczenia. Z tego połowa wojsko z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

- Będą doskonalić swoje umiejętności taktyczno - ogniowe, w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Zarówno w dzień jak i w nocy - mówi "Głosowi" kpt. Janusz Błaszczak, rzecznik prasowy dowódcy 12 BZ w Szczecinie. - Zostaną przeprowadzone kursy specjalistyczne dla poszczególnych rodzajów broni, m.in. dla strzelców wyborowych, działonowych - operatorów słynnych Rosomaków i bojowych wozów piechoty, czy też celowniczych karabinów maszynowych i granatników przeciwpancernych.

Trzonem kursu szkoleniowo-metodycznego dla dowódców batalionów ogólnowojskowych, szefów szkolenia dywizji i brygad Wojsk Lądowych będzie 1 batalion zmotoryzowany. Jego głównym celem będzie określenie kierunków i metod szkolenia pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych. Nasze wojsko staje się zawodowe, a żołnierze mają doświadczenia z pobytów na misjach zagranicznych.

W czasie trwania kursu, żołnierze zawodowi batalionu zaprezentują min. możliwości broni i wyposażenia podczas walki w różnych sytuacjach.

Szkolenie zostanie zakończone egzaminem. Będą go zdawać też ostatni żołnierze zasadniczej służby wojskowej.

- To będzie bardzo atrakcyjny czas dla naszych zasadniczych. Ostatni poborowi zgłębią, bowiem tajniki najprzeróżniejszych nowinek współczesnego pola walki. Zajęcia będą prowadzić nasi weterani misji w Iraku i Afganistanie - mówi kpt. Janusz Błaszczak. - Jestem przekonany, że właśnie zajęcia przeprowadzone w takiej formie, zapadną żołnierzom w pamięci na długie lata.

Żołnierze zakończą szkolenie sprawdzianem ogniowym i taktycznym oraz kontrolą z działania w sytuacjach zagrożenia użyciem broni masowego rażenia. Będzie to ostatni ich pobyt na poligonie. Po wykonaniu zadań, brygady powrócą z poligonu do macierzystych garnizonów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński