Komputery w szpitalu pomogą pacjentom

Dodano: 24 stycznia 2009, 11:45 Autor:

Ruszyła komputeryzacja szpitalnych oddziałów. Lżej ma być pracownikom szpitala, łatwiej będzie pacjentom, którzy nie będą musieli stać do rejestracji w wielkich kolejkach.
Komputeryzacja w pierwszej kolejności obejmuje szpital przy ul. Wojska Polskiego. Informatycy, Artur Wilk (siedzi) i Maciej Stańkowski wgrywali w tym tygodniu oprogramowanie.

Komputeryzacja w pierwszej kolejności obejmuje szpital przy ul. Wojska Polskiego. Informatycy, Artur Wilk (siedzi) i Maciej Stańkowski wgrywali w tym tygodniu oprogramowanie. (fot. Fot. Wioletta Mordasiewicz)

Szpital kupił 48 nowych komputerów, 4 drukarki laserowe, serwer i oprogramowanie. Jedną z największych korzyści z komputeryzacji szpitala jest to, że w końcu zacznie działać centralna rejestracja.

- W jednym punkcie będzie można zarejestrować się na wszystkie zabiegi - mówi Dariusz Lewiński, dyrektor stargardzkiego ZOZ. - Teraz pacjenci muszą biegać od gabinetu do gabinetu. Tak jest choćby w przychodni rehabilitacyjnej. Centralna rejestracja w szpitalu przy ul. Wojska Polskiego umożliwi pacjentom umówienie się na wizytę lekarską także do poradni działających w innych miejscach.

Pacjenci z niecierpliwością na to czekają. Szczególnie ci, którzy chodzą na zabiegi rehabilitacyjne na ul. Staszica. W tym roku musieli stać w ogromnej kolejce do rejestracji. Stanie w ogonkach nawet od czwartej rano do rejestracji, to dziś codzienność pacjentów.

Szybka informacja

Dyrektor dodaje, że komputeryzacja znacznie usprawni pracę całej administracji. Także lekarzom. Będą mieli natychmiastowy dostęp do informacji o pacjencie.

- Obecnie pracujemy metodą mnichów średniowiecznych - komentuje Dariusz Lewiński. - Wszystko trzeba pisać ręcznie, informacje do funduszu zdrowia, dane o pacjentach. Gdy wszystkie komputery znajdą się w sieci wystarczy, że lekarz kliknie i wyświetlą mu się wszystkie dane o pacjencie, m.in. jakie badania przechodził, kiedy i gdzie, na co chorował, na jakich oddziałach był leczony. W bazie będą także cyfrowe zdjęcia z prześwietleń, jeśli miał je robione.

Informatycy już działają

10 komputerów dostanie administracja, 8 trafi na szpitalne oddziały przy ul. Wojska Polskiego, 19 do ośrodka rehabilitacji przy ul. Staszica, a 11 dostanie oddział otolaryngologiczny przy ul. 11 Listopada. W pierwszej kolejności są montowane w szpitalu. Informatycy są zawaleni robotą. Komputery zabierają im pół pokoju.

- Sprzęt jest dobrej klasy - ocenia Maciej Stańkowski, jeden z informatyków. - Wgrywamy oprogramowanie, podłączamy do serwera, by pracownicy wszystkich szpitalnych oddziałów mogli korzystać z jego aplikacji. Trochę to potrwa.

- Pracujemy na zmianę - mówi Artur Wilk. - Jak jeden załatwia sprawy bieżące, drugi zajmuje się wgrywaniem oprogramowania.

Pieniądze na zakup sprzętu komputerowego dało miasto. 222 tys. zł pierwotnie miały być przeznaczone na wyposażenie w sprzęt rehabilitacyjny ośrodka rehabilitacji przy ul. Staszica. Ale na wniosek dyrektora ZOZ-u, przeznaczono je na komputery. Radni na to przystali. Dotacja nie wystarczyła na całe zakupy. Kilkanaście tysięcy złotych szpital musiał dołożyć.

Czytaj więcej o:
  • komputer
  • rejestracja
  • stargard
  • szpital
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy chciałbyś, aby była już wiosna?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 180.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.