Niemcy i Polacy protestują przeciw elektrowni

Dodano: 30 września 2008, 18:00 Autor:

Władze niemieckiej gminy Heringsdorf chcą wspólnych działań ze Świnoujściem, Międzyzdrojami i Wolinem przeciwko budowie elektrowni.
Na stacji niemieckiej kolejki UBB przeciwko elektrowni węglowej protestowali członkowie Regionu Zachodniopomorskiego Federacji Regionów i Komisji Zakładowych Związku Zawodowego Solidarność 80.
Nie wzbudził on jednak większego zainteresowania.

Na stacji niemieckiej kolejki UBB przeciwko elektrowni węglowej protestowali członkowie Regionu Zachodniopomorskiego Federacji Regionów i Komisji Zakładowych Związku Zawodowego Solidarność 80. Nie wzbudził on jednak większego zainteresowania. (fot. Sławek Ryfczyński)

Elektrownia węglowa ma powstać w niemieckim Lubminie.

Prezydentowi Świnoujścia nie udało się porozmawiać z premierem kraju związkowego Meklemburgia Pomorze Przednie na temat inwestycji. Chciał to zrobić podczas otwarcia w Świnoujściu niemieckiej kolei UBB. Ale premier nie przyjechał. Przysłał tylko jednego ze swoich ministrów.

- Rozmawialiśmy jednak na temat elektrowni z burmistrzem Heringsdorfu. On także jest przeciwko tej elektrowni - mówi Robert Karelus z Urzędu Miasta Świnoujścia. - Jest jak najbardziej za wspólnym działaniem polskich i niemiech władz przeciwko jej budowie.

Na razie władze Świnoujścia i Międzyzdrojów wysłały wspólnie pismo do polskiego ministra ochrony środowiska z prośbą o zainteresowanie sie tą sprawą.

- Chcielibyśmy przede wszystkim wiedzieć, jaka będzie emisja spalin. I jakie rzeczywiście skutki może przynieść działanie elektrowni węglowej na ekosystem na naszym terenie, także jeśli chodzi o połudnowy Bałtyk - dodaje Robert Karelus.

Decyzja co do dalszych działań jest uzależniona od odpowiedzi z ministerstwa. Na razie władze nie planują czynnego protestu.

W minioną sobotę sprzeciw w sprawie powstania elektrowni zamanifestowali członkowie Regionu Zachodniopomorskiego Federacji Regionów i Komisji Zakładowych Związku Zawodowego Solidarność 80. Władze miasta próbowały odwieść związkowców od tego pomysłu, ale bez skutku.

Swoje niezadowolenie grupka osób z przewodniczącym i jednocześnie świnoujskim radnym Stanisławem Huszczą na czele wyraziła wieszając transparenty na płocie przy przystanku niemieckiej kolejki UBB. Rozdawali także ulotki w języku polskim i niemieckim pasażerom, którzy wysiadali z pociągu.

Elektrownia ma powstać zaledwie niespełna 60 km od Świnoujścia. Niemieccy naukowcy ostrzegają, że jej działalność może spustoszyć polskie, ale i niemieckie plaże w tym rejonie. Mówią, że to zabójstwo dla fauny i flory tej części Bałtyku. Poprzez spuszczenie wielkich ilości ciepłej wody, w Zatoce Greifswaldzkiej woda poniesie się nawet o 8 stopni. Stworzy to idealne warunki dla rozwoju parzący meduz i trujących alg. Z prądami dotrą one także do polskich miejscowości wypoczynkowy i uzdrowisk. Zagrożone są m.in. Świnoujście i Międzyzdroje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Świnoujściu jest czysto?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 75.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.