Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ścieżka rowerowa w Szczecinie

Monika Stefanek
Dzisiaj odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi. Nową ścieżką rowerową można już jeździć.
Dzisiaj odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi. Nową ścieżką rowerową można już jeździć. Fot. Marcin Bielecki
Ścieżka "Śladami Quistorpów" doprowadzi spacerowiczów i rowerzystów do miejsc związanych z historią XIX-wiecznego rodu.

Na pomysł urządzenia ścieżki prowadzącej po śladach Quistorpów wpadło Stowarzyszenie Nasze Wycieczki. Pomysł spodobał się miastu, które przyznało na jego realizację dotację w wysokości 7,5 tysiąca złotych.

- Myślę, że nie wszyscy szczecinianie wiedzą, jak wiele zawdzięczamy rodzinie Quistorpów - mówi Żaneta Maciejowska ze stowarzyszenia. - Gdyby nie przedstawiciele tego rodu, dzisiejszy Park Kasprowicza nie byłby miejscem rekreacji. Być może zostałby rozparcelowany i sprzedany.

Na liczącej 12 kilometrów trasie stanęły tablice w językach polskim i niemieckim. Informują one o miejscach, przez które prowadzi ścieżka, m.in. Jasnych Błoniach, Parku Kasprowicza (przed wojną Quistorp Park), willach Pogodna, terenie dawnego zakładu opieki Bethanien, aż do ruin wieży zbudowanej w Lasku Arkońskim przez Martina Quistorpa na cześć swojego ojca, Johannesa Heinricha.

Informacje na temat ścieżki znajdują się również na ulotkach, które trafiły do punktów informacji turystycznej, a także na stronie internetowej www.naszewycieczki.pl.

Otwarcia ścieżki dokonał zastępca prezydenta Szczecina, Tomasz Jarmoliński. Wręczono również nagrody zwycięzcom quizu "Quistorp w Szczecinie". Główną nagrodę - rower, otrzymała Mirella Wojnarowska.

- Szczerze mówiąc o rodzie Quistorpów wcześniej nie słyszałam - przyznała studentka Pomorskiej Akademii Medycznej. - Zobaczyłam informację w Książnicy o quizie i postanowiłam wziąć w nim udział. Z roweru cieszę się tym bardziej, że mój poprzedni został skradziony.

Johannes Heinrich Quistorp (1822-1899) należał do najbogatszych szczecinian. Był właścicielem licznych gruntów, na których tworzył nowe dzielnice miasta, m.in. Westend (wzdłuż dzisiejszej alei Wojska Polskiego) oraz Neu Westend (w pobliżu placu Jakuba Wujka). Szczecin zawdzięcza mu m.in. powstanie Jasnych Błoni, Parku Kasprowicza oraz szpitala przy ul. Wawrzyniaka. Jego działalność kontynuował syn Martin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński