Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Jak zbudować grill murowany

Dodano: 8 września 2008, 13:52 Autor:

Do późnej jesieni trwa powszechne grillowanie. Aby w pełni móc się cieszyć jego urokami, warto zadbać o odpowiednie ku temu miejsce.
Przy budowie grilla wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Przy budowie grilla wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Na początek należy przemyśleć zarówno konstrukcję grilla, jak i usytuowanie oraz dobrać odpowiednie materiały. Kształt grilla może być dowolny, powinien jednak harmonizować z otoczeniem. W zależności od naszych upodobań, grill może być okrągły, prostokątny, kwadratowy, w kształcie litery S - gdzie w jednej części jest palenisko, a w drugiej blat - albo narożny. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i poczucia estetyki. Aby grill działał prawidłowo, należy jednak zachować pewne parametry:

- odległość od gruntu do poziomu płyty paleniskowej powinna wynosić 60-70 cm nad poziomem terenu

- wymiary paleniska (dla 4 osób) to 70 x 40 cm

- wysokość ścianek osłaniających otwarte palenisko to 30-50 cm

Grunt to podstawa

Na miejsce, w którym stanie nasz grill, najlepiej wybrać zaciszną część ogrodu, tak aby był on osłonięty od wiatru. Ze względu na dym, powstający podczas grillowania, nie należy stawiać go w pobliżu domu - zarówno własnego, jak i sąsiadów - zwłaszcza od strony, z której najczęściej wieje wiatr. Tę uciążliwość możemy trochę złagodzić, stawiając w odpowiednim miejscu na przykład pergolę.

Podłoże, na którym mamy zamiar postawić grill, powinno być utwardzone, dlatego zdejmujemy, na głębokość ok. 20 cm, warstwę gleby i wylewamy na niej 15 cm warstwę betonu. Najtaniej wyjdzie, gdy beton przygotujemy samodzielnie.

Na lata

Żeby grill mógł nam służyć przez parę sezonów, musimy zadbać o to, aby przetrwał niejedną zimę. Materiał, z którego będziemy budować grill, musi być mrozoodporny. Nadają się do tego celu bloczki betonowe i silikatowe, cegły klinkierowe i kamienie naturalne. Natomiast na palenisko, miejsce bezpośrednio narażone na działanie ognia, nadaje się cegła szamotowa, która jest odporna na wysoką temperaturę.

Najprościej zbudować grill otwarty. Jest to po prostu palenisko, otoczone z trzech stron ściankami, z którego dym uchodzi do góry. Niestety, ta konstrukcja nie jest najlepsza, gdyż najmniejszy powiew wiatru może skierować dym w niepożądaną stronę. Tego problemu pozwoli nam uniknąć grill z okapem. Jeżeli komin jest wysoki, to uchodzący dym szybko unosi się w powietrze i odpływa daleko od miejsca biesiadowania. Krawędź okapu, nad którym znajduje się komin, powinna być umieszczona 60-70 cm nad paleniskiem, wówczas dym będzie się unosił wprost do komina, a my nie będziemy narażeni na nabicie sobie guza o brzeg okapu.

Prace murarskie

Cegły przygotowane do murowania powinny być czyste, wolne od kurzu i suche. Murować powinno się na pełną spoinę, gdyż ograniczy to możliwość przenikania wody opadowej do wnętrza przegrody. Grubość spoiny powinna być równomierna dla całej warstwy i powinna wynosić od 6 do 40 mm. Do profilowania spoiny należy wcześniej przygotować odpowiednie narzędzie o zaokrąglonym przekroju, z tworzywa sztucznego lub drewna.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gs24.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy twoim zdaniem pogorszyła się sytuacja na rynku materiałów budowlanych?[koniec]

wyniki głosowania
Liczba głosów: 2.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.