Jesteś tu: Strona główna Lato Artykuł

Bunkry na Wale Pomorskim atrakcją historyczną

Dodano: 28 sierpnia 2008, 0:15 Autor:

Miejsc na Pomorzu Zachodnim, gdzie rodziła się najnowsza historia Polski jest bez liku. Jedno z nich to legendarny Wał Pomorski.
Pozostałości po Wale Pomorskim stanowią nie lada atrakcję turystyczną i są chętnie odwiedzane przez miłośników militariów z kraju i za granicy. - W każde wakacje buszuję po bunkrach, choćby kilka dni - zapewnia Andrzej Nadolny, wielki miłośnik militariów.

Pozostałości po Wale Pomorskim stanowią nie lada atrakcję turystyczną i są chętnie odwiedzane przez miłośników militariów z kraju i za granicy. - W każde wakacje buszuję po bunkrach, choćby kilka dni - zapewnia Andrzej Nadolny, wielki miłośnik militariów.

Co to jest Wał Pomorski

Wał Pomorski (Pommerstellung) stanowił linię niemieckich umocnień granicznych wybudowanych w latach 1932- 1943 na Pomorzu Zachodnim. Rubież rozciągająca się od Darłowa do Gorzowa liczyła około 900 żelbetonowych schronów oraz stanowisk różnego typu i przeznaczenia rozmieszczonych na długości ponad 300 km. Uzupełniały ją transzeje, zasieki i przeszkody. W lutym i marcu 1945 roku Niemcy wykorzystali fortyfikacje do obrony Pomorza. Po wojnie umocnienia Wału były systematycznie niszczone. Większość potężnych bunkrów wysadzono w powietrze. Teraz ocalałe fragmenty stanowią wielką atrakcję turystyczną.

Niemcy nazwali go Pommernstellung. Potężny pas umocnień miał wojskom radzieckim i polskim zagrodzić drogę do Berlina. Nie zagrodził.

Wał Pomorski, a raczej pozostałości po nim, stanowi dziś nie lada atrakcję turystyczną.

Historycy z całego świata

Przyjeżdżają tu miłośnicy militariów i historycy z całego świata. Bywa tak, że przy bunkrze spotykają się ci, co go bronili - z tymi, którzy go atakowali. Wspomnieniom nie ma końca, a finał takiego spotkania to zakopany topór wojenny i uznanie dla wroga sprzed ponad 60 lat.

Szczególnie uroczy fragment Wału Pomorskiego leży w naszym województwie - na Pojezierzu Wałeckim. Bunkrom towarzyszą ośrodki wypoczynkowe i agroturystyczne. Jednym słowem, jest wszystko, czego umęczony pracą i codziennym życiem człowiek potrzebuje do fantastycznego spędzenia czasu wolnego.

Praktyczne informacje

Na wycieczkę po Wale Pomorskim możemy pojechać bez sprzętu. W Wałczu za niewielką opłatą wypożyczymy rower, namiot, wyposażenie turystyczne, kajak, rower, a nawet auto i konia. Wszystkiego dowiemy się odwiedzając Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Co można robić w okolicach Wałcza

W okolicach Wałcza można pojeździć konno i na rowerze, popływać kajakiem, pomaszerować dzikimi ostępami, wjechać samochodem pod górkę z wyłączonym silnikiem, odpocząć w cieniu bunkra, a nawet porozmawiać z żołnierzami trzech armii - niemieckiej, radzieckiej i polskiej. Wszystko za sprawą grupki zapaleńców z Wałcza, którzy wydzierżawili od miasta betonowe obiekty i udostępnili turystom.

Pierwsze schrony z 1932 roku

Pierwsze żelbetowe schrony na Wale Pomorskim powstały w 1932 roku. Pozycje obronne Wału przełamali żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Stało się to w lutym 1945 roku w rejonie Zdbic, Iłowca i Szwecji koło Wałcza.

Czas nie obszedł się dobrze z budowlami Pommernstellung. Po wojnie pozostałości po znienawidzonym wrogu sukcesywnie niszczono. Na szczęście, większość schronów się ostała i obecnie stanowią atrakcję turystyczną. Warto je zobaczyć.

Dużą popularnością wśród turystów i wczasowiczów cieszą się bunkry Grupy Warownej "Cegielnia”. Przewodnik pokaże nam obiekty, a także uzbrojenie walczących tu armii. Historycy z "Cegielni” są do naszej dyspozycji w godz. 9-20.

Niewątpliwą atrakcją okolic Wałcza jest też Górka Magnetyczna. Na niewielkim wzniesieniu, który przecina asfaltowa jezdnia, przedmioty wariują i zachowują się wbrew logice i prawom fizyki. Np. samochody (nawet ciężarowe) z wyłączonym silnikiem wjeżdżają pod solidnej wysokości wzniesienie!

Tajemnicze wzgórze znajduje się 10 km od Wałcza, między wsiami Strączno i Rutwica, nieopodal drogi krajowej nr 10 ze Szczecina do Piły.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gs24.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.