Papież w Szczecinie

Dodano: 11 kwietnia 2008, 0:15 Autor:

Wizyta papieża w Szczecinie trwała zaledwie siedem godzin. W pamięci szczecinian pozostanie jednak na zawsze.
Jan Paweł II jako papież odwiedził Szczecin tylko raz. Dla miasta i jego mieszkańców była to historyczna chwila.

Jan Paweł II jako papież odwiedził Szczecin tylko raz. Dla miasta i jego mieszkańców była to historyczna chwila. (fot. Archiwum Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej)

Wydawcy płyty

Wydanie płyty nie byłoby możliwe bez pomocy naszych partnerów: TVP Szczecin, Kurii Metropolitarnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Urzędu Miasta oraz Caritas Szczecin.

Niezapomniane chwile będzie można przeżyć jeszcze raz, dzięki filmowi dołączonemu do sobotniego wydania "Głosu".

Płyta, którą otrzymają Państwo w cenie gazety, zawiera m.in. unikalny materiał filmowy TVP Szczecin z mszy św. odprawionej 11 czerwca 1987 r. przez Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.

Pamiętna wizyta

O tym, jak wiele starań trzeba było dołożyć, aby papież mógł pojawić się w Szczecinie świadczy fakt, iż Jego wizytę planowano już na początku lat 80-tych. Komunistyczne władze nie chciały się jednak zgodzić, aby uwielbiany przez tłumy papież odwiedził niepokorne miasto, które swoimi dążeniami wolnościowymi, nie raz dało się we znaki.

O trudach związanych z zaproszeniem Jana Pawła II do Szczecina wspomina ks. abp. Zygmunt Kamiński, metropolita szczecińsko-kamieński.

- Pamiętam, ile to kosztowało zachodu, jak długo abp. Majdański musiał zabiegać, by polski papież przyjechał nad Odrę i Bałtyk - mówi metropolita. - Było niezwykle trudno, ale wywalczył tę wizytę.

W mszy świętej na Jasnych Błoniach uczestniczyło ponad pół miliona wiernych nie tylko ze Szczecina i okolic, ale nawet z odległych rejonów Polski. To tu padły pamiętne słowa o "wietrze wiejącym od morza", a także cytat, który przeszedł do historii: "Przypomnij tchnienie Ducha, które masz w sobie (...), nie po to, żebyś się przewracał za lada podmuchem, tylko po to, żebyś stał jak ten żeglarz i dopłynął".

Miasto w żałobie

W najnowszej historii Szczecina było tylko jeszcze jedno wydarzenie, które zgromadziło podobną liczbę ludzi, co 11 czerwca 1987 r. Również związane z Janem Pawłem II. W dniach 2-10 kwietnia 20005 r. setki tysięcy ludzi opłakiwały śmierć Papieża-Polaka.

Zapisany na płycie materiał, który otrzymają Państwo kupując w sobotę gazetę, przypomina, jak Szczecin żegnał Jana Pawła II. Modlitewne czuwanie na Jasnych Błoniach, msza św. w Bazylice Katedralnej, liturgia pożegnalna oraz archidiecezjalna msza święta to tylko niektóre z materiałów filmowych, jakie znalazły się w reportażu.
Ponadto na płycie zarejestrowano również mszę świętą odprawioną przez Jana Pawła II dla wojska w Zegrzu Pomorskim w 2 czerwca 1991.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Szkoły i przedszkola wolne od azbestu

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Jak oceniasz pracę straży miejskiej?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 193.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.