Berlińską plakietkę można kupić w Szczecinie

Dodano: 25 stycznia 2008, 11:00 Autor:

W Szczecinie można zamawiać naklejki, które upoważniają do wjazdu do centrum Berlina. Ich koszt jest jednak kilkakrotnie wyższy niż w Niemczech.
Do Krzysztofa Roli z serwisu w Podjuchach zgłasza się coraz więcej kierowców po plakietkę upoważniającą do wjazdu do centrum Berlina.

Do Krzysztofa Roli z serwisu w Podjuchach zgłasza się coraz więcej kierowców po plakietkę upoważniającą do wjazdu do centrum Berlina. (fot. Marcin Bielecki)

Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. w stolicy Niemiec obowiązuje strefa ekologiczna. Wjadą do niej tylko te samochody, które posiadają specjalną plakietkę. Dostępne są trzy rodzaje naklejek: zielona, żółta i czerwona, w zależności od tego, do której z grup auto zostanie zakwalifikowane.

Plakietki są wydawane w Niemczech na podstawie dokumentów rejestracyjnych na stacjach diagnostycznych Dekra, TUEV lub w urzędach dzielnicowych. Od kilku dni po plakietki można zgłaszać się też do autoryzowanej stacji Dekry w Szczecinie. Nie dostaniemy ich jednak od razu.

- Kopie dokumentów rejestracyjnych pojazdu wysyłamy do Warszawy - mówi Krzysztof Rola, z serwisu przy ul. Floriana Szarego. - Oczekiwanie na nie trwa od pięciu do siedmiu dni.

Kierowca, który zgłosi się tu po plakietkę musi zabrać ze sobą dowód rejestracyjny oraz jeden z dwóch innych dokumentów, np. świadectwo homologacji lub potwierdzenie autoryzowanego serwisu, a w przypadku auta sprowadzonego zza granicy dowód rejestracyjny wystawiony za granicą.

Właściciele aut muszą też sięgnąć głębiej do kieszeni. Wydawana w Polsce plakietka kosztuje bowiem 183 zł. To o wiele więcej niż w Niemczech, gdzie można ją kupić za 5 do 10 euro. Szczecinianom opłaca się więc pojechać po naklejkę np. do Schwedt czy Prenzlau.

- Nie wiem, dlaczego cena tak bardzo się różni - przyznaje Krzysztof Rola. - Ustaliła ją dyrekcja Dekry w Warszawie i to na jej konto wpływają pieniądze.

Zainteresowanie plakietkami w szczecińskim serwisie jest coraz większe. Zgłaszają się po nie przede wszystkim firmy transportowe, których samochody często jeżdżą do Berlina.

Naklejki są przypisane do konkretnego pojazdu. Obowiązują bezterminowo, nie tylko w Berlinie, ale także w Kolonii i Hanowerze, które również od 1 stycznia wprowadziły w centrum strefę ekologiczną. Do końca roku podobne strefy chcą wprowadzić także inne niemieckie miasta, m.in. Stuttgart i Monachium.

Za brak plakietki grozi 40 euro mandatu i jeden punkt karny. Berlińska policja zapowiedziała wystawianie mandatów od 1 lutego br. Szczegółowe informacje dotyczące strefy ekologicznej znajdują się na stronie Ambasady Polskiej w Berlinie www.berlin.polemb.net.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy nowy monitoring poprawi bezpieczeństwo w mieście?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 79.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.