Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy cacka techniki (fotogaleria)

Monika Stefanek
Jednym z eksponatów zakupionych przez miasto jest warszawa, służąca niegdyś Milicji Obywatelskiej.
Jednym z eksponatów zakupionych przez miasto jest warszawa, służąca niegdyś Milicji Obywatelskiej. Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej
Milicyjna warszawa, mały fiat w wersji terenowej czy przedwojenne motocykle - to niektóre z eksponatów, jakie będzie można oglądać w Szczecinie.
Leszek Liszewski, dotychczasowy właściciel kolekcji przyznał, że nie było mu łatwo rozstać się z eksponatami. Na pamiątkę zostawił sobie motocykl sokół,
Leszek Liszewski, dotychczasowy właściciel kolekcji przyznał, że nie było mu łatwo rozstać się z eksponatami. Na pamiątkę zostawił sobie motocykl sokół, którym będzie jeździł na zloty motocyklistów. Andrzej Szkocki

Leszek Liszewski, dotychczasowy właściciel kolekcji przyznał, że nie było mu łatwo rozstać się z eksponatami. Na pamiątkę zostawił sobie motocykl sokół, którym będzie jeździł na zloty motocyklistów.
(fot. Andrzej Szkocki)

Wczoraj miasto sfinalizowało zakup 118 niezwykłych pojazdów dla szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej.

Kolekcja Leszka Liszewskiego powstawała przez ponad 20 lat. Część eksponatów jest unikatowa nie tylko w skali Polski, ale i świata. Niektóre z nich będzie można oglądać w Szczecinie już w połowie przyszłego roku. Całość zostanie pokazana 5 lipca 2010 r. podczas oficjalnego otwarcia Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej.

- Pół mojego życia i mojej pracy trafia do Szczecina. To największa w Polsce kolekcja polskich pojazdów zabytkowych - mówi Leszek Liszewski, od którego miasto odkupiło kolekcję. - Więcej takich zbiorów nie ma.

Wśród eksponatów są m.in. motocykl sokół w kilku wersjach, szczecińskie junaki, mały fiat na gąsienicach, warszawa-garbus czy samochód beskid, który nigdy nie został wprowadzony do produkcji, ale na jego podstawie powstał renault twingo. Podobną kolekcją dysponuje jedynie Muzeum Techniki w Warszawie.

- Dzięki tym eksponatom Szczecin przegonił nawet Kraków - przyznał Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej.

Dla kolekcjonerów zbiór pojazdów Liszewskiego jest bezcenny. Dokładna cena, za którą miasto odkupiło go od właściciela, owiana jest tajemnicą. Wiadomo, że było to ponad milion złotych.

- Mam sentyment do Szczecina, choć jest to miasto trochę zapomniane - mówi kolekcjoner z Warszawy i dodaje, że zbieranie motocykli i samochodów to nie jedyna jego pasja. - Zbieram też stare zabawki, których mam już ponad 700. Ostatnio zainteresowałem się starodrukami i rękopisami.

To nie koniec dobrych wiadomości dla muzeum.
- Wkrótce w depozyt powinna trafić izba pamięci junaka. Rozmowy z "Polmo" są zaawansowane - mówił wczoraj prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - Wiemy też, że po otwarciu muzeum wielu kolekcjonerów chce oddać nam swoje kolekcje w depozyt.

Muzeum techniki - Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej - Zajezdnia Sztuki istnieje od stycznia 2006 r. To najmłodsze polskie muzeum. Powstało w nieczynnej zajezdni tramwajowej Niemierzyn. Do 2010 r. ma zostać przekształcone w nowoczesną placówkę naukową i kulturalną. Remont budynków zajezdni zostanie sfinansowany m.in. ze środków Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński