Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin zmienia światową medycynę. Młoda lekarka zakwestionowała decyzję Amerykanów

Anna Folkman [email protected]
Pani doktor jako jedyna szczecinianka znalazła się wśród finalistów plebiscytu "Polacy z werwą". Zwycięzcę wskażą internauci w głosowaniu. Nagroda to 50 tysięcy złotych na pracę naukową
Pani doktor jako jedyna szczecinianka znalazła się wśród finalistów plebiscytu "Polacy z werwą". Zwycięzcę wskażą internauci w głosowaniu. Nagroda to 50 tysięcy złotych na pracę naukową Sebastian Wołosz
Lekarka ze Szczecina nie zgodziła się z wytycznymi amerykańskiego i europejskiego towarzystwa hepatologicznego. Przyznano jej rację.

Ostatnie wytyczne amerykańskiego i europejskiego towarzystwa hepatologicznego zarzucają stosowanie naturalnego kwasu żółciowego w pierwotnym stwardniającym zapaleniu dróg żółciowych (PSC). Wytyczne powstały w odpowiedzi na wyniki badań, które sugerują, że stosowanie tego leku może być nieskuteczne, a nawet szkodliwe u osób z zaawansowaną postacią choroby.

- Nie mogliśmy się z tym zgodzić. Od lat stosowaliśmy ten lek w PSC i obserwowaliśmy jego korzystny wpływ na przebieg choroby - mówi dr Ewa Wunsch z Kliniki Gastroenterologii szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. - Poprosiliśmy o współpracę grupę naszych pacjentów i przeprowadziliśmy ukierunkowany eksperyment. Podążając za wytycznymi, odstawiliśmy lek na trzy miesiące z zamiarem sprawdzania efektu takiego postępowania. Regularnie poddawaliśmy pacjentów szczegółowym badaniom. Okazało się, że u ogromnej większości z nich wyniki laboratoryjne pogorszyły się dramatycznie. Objawy choroby zaczęły się nasilać, wielu pacjentom dokuczał świąd skóry i przewlekłe zmęczenie. Po zakończonym badaniu wróciliśmy do stosowania leku.

Wyniki pracy zostały opublikowane na łamach najlepszego na świecie hepatologicznego czasopisma naukowego "Hepatology", tego samego, w którym wcześniej opublikowano informacje o szkodliwości leku. Praca została przyjęta bez zastrzeżeń, a w numerze, w którym się ukazała, pojawił się komentarz autora poprzednich badań - eksperta w swojej dziedzinie. Przyznał on rację szczecińskiemu zespołowi i zaproponował nowy schemat leczenia.

Czytaj więcej w czwartkowym Głosie Szczecińskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński