Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden gad wstrzymuje budowę dróg

Andrzej Kus [email protected]
Niebezpieczny wyjazd z Dąbia w stronę Świnoujścia i granicy zostanie zlikwidowany, kiedy powstaną obiekty, których budowę opóźnia wąż.
Niebezpieczny wyjazd z Dąbia w stronę Świnoujścia i granicy zostanie zlikwidowany, kiedy powstaną obiekty, których budowę opóźnia wąż. Andrzej Szkocki
Jeden chroniony wąż, widziany przez jednego ekologa opóźnia budowę dróg w rejonie strefy ekonomicznej. Czy wąż istnieje? To sprawdza fachowiec.

W tym samym czasie miały zostać oddane do użytku: ulica Nowoprzestrzenna (łącząca ulicę Przestrzenną z autostradą), uzbrojone tereny wraz z dojazdowymi drogami do strefy ekonomicznej oraz węzeł "Tczewska" (na autostradzie).

Wtedy przestanie istnieć niebezpieczne skrzyżowanie drogi ekspresowej S3 z ulicą Goleniowską. Wyjazd ze Szczecina ma być łatwiejszy i bezkolizyjny. To samo stanie się z wjazdem na węzeł "Rzęśnica" od strony Wielgowa. Inwestycja jeszcze dobrze się nie rozpoczęła, a już pojawiły się problemy.

- Wygraliśmy przetarg w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Jesteśmy w pierwszej fazie wykonania i zamierzamy do lipca uzyskać pierwsze pozwolenia. Wtedy rozpoczniemy inwestycję - tłumaczy Rafał Godlewski z firmy Musing. - Zaczniemy od budowy ulicy Nowoprzestrzennej, od wycinki drzew i robót ziemnych. Cała inwestycja, obejmująca również budowę nowego ronda przy ulicy Goleniowskiej oraz zagospodarowanie strefy ekonomicznej, początkowo miała nam zająć czas do jesieni 2013 roku. Już teraz wiemy, że jest to nieosiągalne. Skończymy w terminie ulicę Nowoprzestrzenną, ale nie damy rady dostosować terenu dla potencjalnych inwestorów.

Skąd opóźnienie?

Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zgłosił się ekolog i oświadczył, że dwa lata temu w okolicy planowanej inwestycji widział... jednego węża. Chodzi o gniewosza plamistego, który jest gatunkiem chronionym.

- Tylko przez uwarunkowania przyrodnicze termin zakończenia robót przesunie się - według wiedzy na dziś - o pięć miesięcy - przyznaje Rafał Godlewski.

Czy to możliwe, że wąż może opóźnić inwestycję?

Urzędnicy RDOŚ potwierdzili, że dostali zgłoszenie i nakazali sprawdzić doniesienia ekologów inwestorowi.

- Nie wydaliśmy pozwolenia na uzbrojenie okolicznych terenów - przyznaje Agata Suchta z RDOŚ. - Już we wrześniu 2010 roku miasto zostało wezwane do przedłożenia nam raportu środowiskowego. Wciąż na niego czekamy. W ubiegłym roku członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego zgłosili, że w miejscu inwestycji, w latach 2009-2010 widzieli jednego węża plamistego. Jeśli tak jest - powinno to się znaleźć w raporcie. Wskazaliśmy inwestorowi, by to sprawdził.

W poszukiwania został zaangażowany wybitny herpetolog z Zielonej Góry. To znawca gadów i płazów. Gdy zrobi się cieplej biolog ma wznowić poszukiwanie węża.

Co to za wąż? Co o sprawie mówi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad? Więcej o sprawie przeczytasz w czwartkowym papierowym wydaniu Głosu Szczecińskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński