MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Anakonda-23. Zachodniopomorscy terytorialsi uczestniczą w największym ćwiczeniu sił zbrojnych [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zabezpieczenie przemieszczenia wojsk operacyjnych, dozorowanie odcinków wybrzeża, współdziałanie z wojskami specjalnymi. To działania, które wykonują żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach największego w tym roku ćwiczenia polskich Sił Zbrojnych Anakonda-23
Zabezpieczenie przemieszczenia wojsk operacyjnych, dozorowanie odcinków wybrzeża, współdziałanie z wojskami specjalnymi. To działania, które wykonują żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach największego w tym roku ćwiczenia polskich Sił Zbrojnych Anakonda-23 DWOT
W dziewiątej edycji Anakondy-23, największego tegorocznego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP, nie mogło zabraknąć żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi z Pomorza Zachodniego rozpoczęli działania 8 maja w ramach Anakondy-23, od zabezpieczenia przeprawy wodnej na moście kolejowym w okolicach Trzebiatowa. Przemieszczały się tam uczestniczące w manewrach siły 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Zadaniem żołnierzy WOT było rozpoznanie miejsca, gdzie będzie się odbywał przejazd pojazdów bojowych, a następnie zabezpieczenie samej operacji. Patrole Terytorialsów, piesze, na wodzie i na lekkich pojazdach typu quad, oraz ich posterunki obserwacyjne zapewniły bezpieczeństwo przemieszczającym się bojowym wozom piechoty, które udały się dalej w rejon swojego ćwiczenia.

W kolejnych dniach żołnierze WOT na terenie wybrzeża Pomorza Zachodniego będą wykonywali postawione działania, związane z zabezpieczeniem ruchów wojsk operacyjnych czy ochroną wybrzeża. W planach są także epizody, w których będą ćwiczyć z wojskami specjalnymi. Terytorialsi nie wiedzą jednak wszystkiego - z całą pewnością część zadań będą otrzymywać od dowództwa ćwiczenia na bieżąco. W manewry Anakonda-23 ze strony 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaangażowana jest kompania lekkiej piechoty ze 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie.

- Nasza stosunkowo młoda brygada uczestniczy w ćwiczeniu Anakonda po raz pierwszy, choć nie pierwszy raz bierzemy udział w dużym, międzynarodowym ćwiczeniu, takim było zeszłoroczne ćwiczenie Defender - przypomina zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Tomasz Rejczak. - Charakter naszych działań wynika z natury Wojsk Obrony Terytorialnej, zajmujemy się głównie zabezpieczeniem przemieszczania i działania wojsk własnych i sojuszniczych. Znamy nasz teren i jesteśmy w stanie zagwarantować sprawny przerzut sił w naszym rejonie odpowiedzialności, jakim jest województwo zachodniopomorskie. Jestem przekonany, że z zadań, które nam postawiono w ramach ćwiczenia Anakonda 23 wywiążemy się znakomicie.

- Batalion w Trzebiatowie przygotowywał się do ćwiczenia kilka miesięcy - dodaje dowódca 142 blp ppłk Rafał Gułajewski. - Temu podporządkowane były szkolenia rotacyjne, które odbywały się w Trzebiatowie.

Ćwiczenie Anakonda odbyło się po raz pierwszy w 2006 r. i początkowo było organizowane co dwa lata; od 2018 r. ze względu na skalę jest planowane w cyklu trzyletnim. Jak podkreśla Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które organizuje te manewry, mają one charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko żadnemu z państw. Przygotowanie tegorocznego ćwiczenia rozpoczęło się już w 2021 r. Największa jego edycja odbyła się w 2016 roku - były to największe manewry polskiej armii od 1989 roku z udziałem 31 tys. żołnierzy z 23 krajów. W tym roku bierze w nich udział 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich.

Co to za ćwiczenie?

Głównym założeniem ćwiczenia pk. ANAKONDA-23 jest integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu sprawdzenia poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie Morza Bałtyckiego. Anakonda obejmuje m.in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe.

Nie tylko wojsko

Anakonda angażuje całą architekturę Sił Zbrojnych RP – nie tylko wszystkie rodzaje wojsk, ale również kluczowe elementy układu pozamilitarnego. W ramach interakcji z siłami ćwiczącymi, funkcjonariusze jednostek podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji zaangażowani będą w osłonę strategiczną ćwiczenia. Ponadto kilkuset uczniów klas mundurowych oraz członków grup rekonstrukcyjnych realizować będzie wybrane epizody taktyczne z wojskami operacyjnymi i wojskami obrony terytorialnej. Organizacje pro obronne wspierać będą działania wszystkich związków taktycznych biorących udział w ćwiczeniu.

Ile krajów?

W ćwiczeniu Anakonda 23 oraz w ćwiczeniach skoordynowanych (Defender 23, Aurora 23), w ramach których realizowane będzie również szkolenie poza granicami Polski, biorą udział przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji.

Sprzęt

Wśród sprzętu wykorzystywanego podczas fazy ćwiczenia połączonego AN-23 są m.in. czołgi M1 Abrams, bojowe wozy piechoty M2 Bradley, armatohaubice K9 Thunder i AHS Krab oraz wyrzutnie Langusta. Do realizacji epizodów ćwiczenia fazy Joint LIVEX planowane jest także użycie modułów bojowych rakiet przeciwokrętowych NSM.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński